Kauzy Vratislava Mynáře: Sjezdovka v Osvětimanech, nátlak na soudce i zabijačka v nouzovém stavu
Hradní kancléř Vratislav Mynář je proslulý řadou kauz, které ho za dobu, co je ve své funkci, provázejí. Nejnověji měl podle zjištění portálu Seznam Zprávy vézt stromky do své obce Osvětimany vozem v majetku Hradu a za dopravu nezaplatil. Už dříve se řešila kontroverzní dotace na kancléřovu sjezdovku nebo nátlak na soudce ohledně různých kauz. V poslední době se též objevily informace, že šikanuje své zaměstnance.
Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář (55) si minulý rok nechal hradním nákladním vozem dovézt stromky do Osvětiman na Uherskohradišťsku, kde dokončuje nový dům, a podle zjištění serveru Seznam Zprávy za dopravu v hodnotě desítek tisíc korun nezaplatil.
Je to jedna z mnoha kauz, které se kolem dlouholetého spolupracovníka prezidenta Miloše Zemana objevily. Stromky dodala soukromá firma Školky - Montano z Přerova nad Labem, která zhruba dva měsíce po dodání výsadby Mynářovi obdržela zakázku na dodání 286 000 stromků za 3,1 milionu korun Lesní správě Lány. Ta vedoucímu Kanceláře prezidenta republiky podléhá. Podle firmy jde prý o náhodu a Mynář na dotazy redakce k tématu nereagoval.
Šikana zaměstnanců
Server Neovlivní.cz přišel před nedávnem s tím, že mnoho lidí blízkých Zemanovi je nervózní z toho, že budou muset pryč, a zametají stopy. Zároveň se na Pražském hradě vyostřily vztahy se zaměstnanci, které ani dříve nebyly ideální. Nejhůře se má chovat podle zjištění serveru právě Mynář.
“On nikdy nevynikal zrovna gentlemanským chováním, ale jak se chová teď, zejména k ženám, je často za hranou. Je arogantní tak, že to řada z nich oplakala,” řekl portálu Neovlivní jeden ze zaměstnanců. “To je vlastně jediné, co je teď zajímá. Aby zajistili, že se nový prezident a jeho tým nedozvědí, co se tu odehrávalo. Pátrají, kdo vynáší informace. Dokonce nás hlídají i na toaletách, kontrolují, kdo a na jak dlouho tam chodí. Bojí se, aby se lidé nedomlouvali. Je to strašná schíza,” uvedl další z dlouholetých členů Zemanova týmu.
Jiný popisuje i snahy o zastrašování. “Bylo nám řečeno, že si tím místo stejně nezachráníme a jen si uškodíme, že nás pak nevezmou vůbec nikde,” uvedl s tím, že nechce sdělit, kdo na něj tímto způsobem tlačil. Sám Mynář na informace serveru Neovlivní nereagoval.
Dotace i "půjčený stan" na sjezdovku
Slavná se stala sjezdovka v Mynářově obci Osvětimany. Nejprve se řešilo, že kancléř vybudoval rybník, z nějž následně částečně zasněžoval svou sjezdovku – podle médií bez povolení. Mynářova firma Ski-Moravia získala v roce 2008 dotace na zasněžování sjezdovky s vlekem u nedaleké Nové Lhoty. Ta však nefungovala a Státní zemědělský intervenční fond následně rozhodl, že chce zpět 1,2 milionu korun na čerpací stanici pro zasněžování a 200 tisíc na osvětlení svahu
Dotaci získal Mynář rovněž na svůj penzion, kvůli čemuž byl součástí trestního stíhání. Mynář se loni šestimilionovou dotaci pokusil neúspěšně vrátit za slib, že ministerstvo financí nebude v případu vystupovat jako poškozená strana. Mynář je v celé věci obviněn z dotačního podvodu. Nové projednání případu nařídil tento měsíc soud.
Mynářovi následně loni v březnu vyhořel u sjezdovky v Osvětimanech srub. Místo něj tak na místě postavil zhruba desetimetrový párty stan. Seznam Zprávy však zjistily, že stan pochází z Pražského hradu. Po zjištění ho Mynář nechal sbalit a odvézt.
Ovlivňování soudců
Podle zjištění týdeníku Respekt se zase Mynář pokusil rovněž ovlivňovat rozhodování klíčových soudů. Kontaktoval soudce Ústavního soudu, Nejvyššího správního soudu a Městského soudu. Podle Respektu nešlo jen o dotazy ohledně důležitých případů, ale říkal jim i to, jak mají rozhodovat a tato aktivita měla trvat několik let.
Mynář se například sešel se soudcem Ústavního soudu Vojtěchem Šimíčkem ohledně služebního zákona, který prezidentovi vadil. Zeman zákon opakovaně veřejně kritizoval a mluvil o něm jako o zku*veném. „Kancléř Vratislav Mynář na první schůzce naznačil, jaké rozhodnutí by se panu prezidentovi ve věci služebního zákona líbilo,“ řekl Šimíček týdeníku.
Podle Mynáře však není pravda, že by se soudce snažil ovlivňovat. „Při výkonu funkce mluvím se soudci, politiky, ministry, řediteli státních i privátních firem či institucí. S vědomím pana prezidenta dotyčné seznamuji s jeho stanovisky, postoji, postupy v dané věci,“ řekl tehdy kancléř.
Zásahy do fotbalových utkání
Zemanův kancléř se měl pokoušet ovlivnit i fotbalová utkání. Podle SMS komunikace se snažil ovlivnit dva zápasy týmu z Uherského Hradiště. Tomu jednu dobu šéfoval i senátor, majitel sázkové společnosti SYNOT či spolumajitel Parlamentních listů Ivo Valenta. Mynář měl podle serveru Forum 24 zlepšené výsledky Slovácka konzultovat s tehdejším místopředsedou Fotbalové asociace České republiky (FAČR) Romanem Berbrem, který podle policií zachycené komunikace žádostem vedoucího prezidentské kanceláře naslouchal.
V odposleších zazněly výrazy jako „popravčí četa“, „musíme si pomáhat“ nebo „pls help“. Mynář v nich měl ubezpečit Berbra, že si uvědomuje, na koho se měl obrátit, pokud chtěl ovlivnit zápasy. To se podařilo, protože oba Slovácko skutečně vyhrálo.
Za disciplinární přečin narušení regulérnosti utkání či soutěže uložila etická komise Mynářovi disciplinární trest zákazu účasti na všech aktivitách spojených s FAČR na dobu dvou let a peněžitou pokutu ve výši 50 000 Kč. Berbr byl už před časem zatčen policií a vyšetřování stále probíhá.
Zabijačka v době nouzového stavu
Jeden z nejkurióznějších případů spojených s Mynářem se týká zabijačky v Osvětimanech, která se konala v době pandemie koronaviru v roce 2020, když platil nouzový stav a setkávání lidí bylo zakázáno. Mynář se tehdy hájil, že "prase bylo třeba zabít, protože bylo nemocné a uhynulo by".
Mynář dostal za akci pokutu 1300 Kč, protože chovatel nezaregistroval chov prasete u Českomoravské společnosti chovatelů. Následně hygienici případ odložili kvůli tomu, že pražský městský soud zrušil některá mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví z období jarního nouzového stavu.
Tento výčet kauz Vratislava Mynáře není úplný. Redakce eXtra.cz vybrala jen ty nejzajímavější. Zanedlouho však Mynář ve své současné funkci skončí. Co plánuje dál? "Můj manžel byl 10 let vedoucím kancléřem prezidenta republiky a v brzké době funkci opustí tak, jak avizoval. Nyní si dá dlouhé volno, protože poslední dny jsou velmi náročné, a tak bude nějakou dobu odpočívat," svěřila se pro eXtra.cz jeho žena Alex Mynářová.