KOMENTÁŘ: Premiér Fiala mluví v otřepaných frázích, konkrétněji vládní kroky komunikovat nechce
Premiér Petr Fiala ve středečním vysílání pořadu Co na to premiér na CNN Prima News mluvil hodně, málokdy však k věci či k podstatě problémů. Příznačné pro Fialu i jeho vládu je, že chce všechno řešit se svými kolegy ve straně a koalici, zpovídat se konkrétněji lidem je mu však proti srsti. Přitom právě voličům se zodpovídá.
Kritiku schodku státního rozpočtu Petr Fiala odmítl, stejně jako tvrzení, že jsou kolem jeho výše zmatky. Říká, že rozpočet byl sestaven odpovědně a řada nákladů musela být hrubě odhadována. Nejvyššího odhadu 270 miliard však schodek dosáhl již květnu. Premiér přesto považuje schodek stále za dosažitelný, neboť stát bude ještě do konce roku inkasovat příjmy.
Vinařský majstrštyk
Pak však moderátorka vytáhla problematiku tichého vína, které se těší úlevě ze spotřební daně, jež by mohla poskytnout další 4 miliardy ke státním příjmům. Podobně jako před měsícem Fialův partajní kolega a současný ministr financí Zbyněk Stanjura ani premiér vládní rozhodnutí rozvádět nechtěl. Omezil se na prázdné konstatování, že mezi koaličními partnery proběhla diskuze o kladech i záporech spotřební daně na tiché víno a takto se nakonec rozhodlo.
Pak Fiala ukázal jinam, když podotkl, že stejnou úlevu vinařům nabízejí i jiné evropské státy. Ty však jistě nemají svou voličskou baštu na jižní Moravě, tak jako KDU-ČSL. K lidovcům patří i odstupující ministr zemědělství Zdeněk Nekula, který nezavedení této daně označil za „majstrštyk“. Vše přitom zůstává při starém, neboť víno nedokázal zdanit ani Miroslav Kalousek za svého ministerského úřadování.
Etnickou nenávist vyřeší státní zmocněnkyně
Moderátorka se závěrem ptala i na brněnský incident, při němž po střetu s mužem ukrajinské národnosti zemřel romský mladík, což vyvolalo rasové napětí mezi těmito menšinami. Premiér nepřekvapivě odmítl násilí i kolektivní vinu. Přiznal existenci většího problému, ovšem také hned pochválil aktivitu vládní zmocněnkyně pro lidská práva, stejně jako zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny. Ty měly prý vášně značně uklidnit.
Obě ženy musely konat skutečné zázraky, když podstatou romského odporu k ukrajinské menšině je to, že Ukrajincům se více daří na černém pracovním trhu a jejich děti mají zabírat těm romským místo ve školách. Obavy jistě vyvolává také účast ukrajinských občanů na sociální podpoře. Stát doutnající etnický problém neřeší, ale z premiérových slov by se zdálo, že vše je v největším pořádku. Tak jako vždy.