Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Kontroverze a skandály Vratislava Mynáře: Obvinění z dotačního podvodu, skartace citlivých dokumentů či hladové prase

Vratislav Mynář
Zdroj: profimedia
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
narozeniny

Své 56. narozeniny v pátek oslaví bývalý hradní kancléř Vratislav Mynář. Jeho jméno se po řadu let objevovalo na stránkách novin a zpravodajských webů, a to převážně v negativním světle. Kromě notoricky známé absence bezpečnostní prověrky, která je nezbytná pro plnohodnotné vykonávání funkce kancléře, se jméno Vratislava Mynáře objevovalo také v souvislosti s řadou kriminálních kauz. Redakce eXtra.cz připravila jejich shrnutí.

Jedním z posledních přešlapů Vratislava Mynáře byla aféra kolem ulovených kusů trofejní lesní zvěře v Lánské oboře. Podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) je však ulovil neoprávněně a v rozporu s tehdejšími pravidly. Na lovy jej navíc nepozval tehdejší prezident republiky Miloš Zeman, ale předchozí ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák.

Podle nálezu NKÚ, o němž informovaly Seznam Zprávy, měl kancléř od října 2019 do října 2021 ulovit celkem jedenáct kusů zvěře za 258 tisíc korun. Podle informací serveru kancléř organizoval i další lovy, celkově v hodnotě 3,66 milionu korun. Mynář poté své lovy zvěře dodatkem ke zřizovací listině lesní správy legalizoval.

Deset let bez prověrky

Mynářovo jméno je spojeno s obcí Osvětimany na Zlínsku, kde provozuje i sjezdovku. Až do loňského roku tam vlastnil srub, kde se mohli lyžaři občerstvit a odpočinout si. Hospoda ale vyhořela, protože ji podle zjištění policie někdo zapálil. Nicméně milovníci sjezdového lyžování nezůstali bez přístřeší. Kancléř se rozhodl přivézt a postavit stan z Pražského hradu. Když se o tuto záležitost začaly zajímat Seznam Zprávy, nechal Mynář stan demontovat a vrátit zpět na Hrad. Podle jeho slov pomáhal Hradu s hospodařením tím, že si stan půjčil.

Kancléř exprezidenta Zemana se v roce 2015 také ocitl pod dohledem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ; nyní Národní centrála proti organizovanému zločinu - pozn. red.). Tajné dokumenty, které získal zpravodajský web Aktuálně.cz, naznačovaly, že kancléř byl hlavním podezřelým při manipulaci s veřejnými zakázkami v Lesní správě Lány, která spadá pod Kancelář prezidenta republiky (KPR).

Policie nikdy nepostavila Mynáře před soud pro nedostatek důkazů a on sám vždy odmítal, že by jednal jakkoli nezákonně. Naopak ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák byl odsouzen ke třem letům vězení za ovlivňování veřejných zakázek. Nikdy však nebyl uvězněn, protože tehdejší prezident Zeman mu udělil milost.

Chybějící bezpečnostní prověrka

Navzdory několika veřejným prohlášením bývalého prezidenta setrval Mynář ve své funkci deset let bez bezpečnostní prověrky. Veřejnost byla ubezpečována hlavou státu ještě půl roku po nástupu do funkce, že Mynář musí ve svém vlastním zájmu požádat o bezpečnostní prověrku na stupeň „přísně tajné“. Tehdy Zeman prohlásil: „Buď ji dostane a zůstane kancléřem, nebo si budu muset shánět jiného kancléře.“

Když v roce 2015 vyšlo najevo, že Mynář bezpečnostní prověrku od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) nedostal, prezident ho z funkce neodvolal. Mynář se poté rozhodl podat žalobu proti neudělení prověrky, ale později ji stáhl. V červnu 2020 uvedl, že již nepožaduje přísnější prověrku z důvodu, že zákon to nevyžaduje. Odborníci však souhlasí, že bezpečnostní prověrka na stupeň „přísně tajné“ je nezbytná – bez ní kancléř nemůže doprovázet prezidenta například na jednání NATO.

Dopis Kuberovi a „hladové prase“

Jméno kancléře Vratislava Mynáře bylo často zmiňováno v roce 2020 v souvislosti s dokumentem z čínské ambasády, který byl adresován tehdejšímu předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi (ODS), jenž zemřel 20. ledna 2020. Čínská strana hrozila odvetnými kroky, pokud by Kubera navštívil Tchaj-wan. Tvrdilo se, že kancléř sám požádal o vypracování tohoto dokumentu na základě informací z Deníku N. Mynář však tato tvrzení odmítl – záhada ohledně čínského dopisu tak zůstává dodnes nevysvětlena.

V dubnu 2020 platila v Česku celostátní karanténa kvůli pandemii koronaviru. Nicméně kancléř Mynář se v osvětimanské hospodě neřídil těmito opatřeními a uspořádal tam zabijačku. Obhajoval to tím, že prase přestalo jíst a bylo nezbytné ho zabít. Tuto akci měl organizovat jeho švagr. Hygienici se později zabývali tímto případem poté, co jim ho předala policie. Nikdo však nebyl potrestán. „Případ byl usnesením odložen kvůli zrušení některých mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví rozsudkem Městského soudu v Praze,“ uvedla tehdy Vendula Ševčíková z Krajské hygienické stanice Zlínského kraje.

Vedoucí KPR Vratislav Mynář byl také osobně odpovědný za mimořádnou skartaci tajných dokumentů v listopadu a prosinci 2021. Při této skartaci byl zničen i utajovaný dokument Bezpečnostní informační služby (BIS) týkající se kauzy Vrbětice. Policie se zajímala o tento dokument, protože chtěla zjistit, zda do něj nepohlíželi lidé bez příslušné bezpečnostní prověrky, například kancléř Mynář nebo poradce prezidenta Martin Nejedlý. Podle pravidel měl být tento dokument skartován až v roce 2023. Hrad popřel jakékoli pochybení a tvrdil, že skartace dokumentů byla omyl.

Mynář chtěl vrátit neoprávněnou dotaci

V současné době je Vratislav Mynář trestně stíhán. V únoru 2021 byl policií obviněn z možného dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Tato kauza se týká penzionu v Osvětimanech a 13 milionů korun poskytnutých z dotací ministerstva školství. Detektivové tvrdí, že Mynářova firma Clever Management neměla dostat dotaci, a to nejen kvůli tomu, že místo sportovního zařízení pro mládež vznikl penzion. Spolek Chřibák, který získal dotaci, údajně jednal v rozporu s pravidly, když objekt pronajal firmě kancléře, který byl zároveň hospodářem tohoto spolku. Pravidla dotace takové jednání zakazovala po dobu deseti let.

Policie také obviňuje Mynáře, že při žádosti o druhou dotaci ve výši téměř šest milionů korun zamlčel, že objekt již jednou obdržel dotaci. Kancléř odmítá tato obvinění a označuje je za politickou kauzu. Deník N v březnu zjistil, že ministerstvo pro místní rozvoj už podruhé odmítlo žádost Mynáře, který chtěl šestimilionovou dotaci na dostavbu penzionu v Osvětimanech. Vrácení dotace by totiž v celé kauze mohlo pro Mynáře znamenat polehčující okolnost.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy