Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

6500 mrtvých dělníků, bojkot hvězd, luxusní stadiony: Temné stránky i zajímavosti o MS v Kataru 2022

MS ve fotbale 2022 se koná v Kataru.
Zdroj: Profimedia / Profimedia (koláž eXtra.cz)
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
fotbal

Už za pár dní odstartuje v Kataru mistrovství světa ve fotbale, pravděpodobně nejsledovanější sportovní událost tohoto roku. Ačkoli se našim borcům nepodařilo na prestižní turnaj probojovat, fanoušci kopané si nenechají tento fotbalový svátek ujít. Letošní šampionát se pojí s mnoha zajímavostmi, vůbec poprvé kvůli vysokým teplotám se odehraje mimo tradiční letní termín. Katar je zároveň historicky nejmenší zemí, která kdy hostila světový turnaj ve fotbale.

Kde sledovat MS ve fotbale

Čeští fanoušci měli ve zvyku sledovat zápasy MS ve fotbale na obrazovkách České televize. Tentokrát však část práv na fotbalový svátek ČT prodala TV Nova. Na TV Nova můžete například sledovat i zahajovací ceremoniál či úvodní zápas celého MS.

Česká televize odvysílá exkluzivně 32 zápasů, dalších 14 duelů pak bude vysílat sdíleně s Novou. "Mrzí mě, že nemůžeme nabídnout fotbalový šampionát v kompletní podobě tak, jak jsme původně plánovali a jak byli naši diváci vždy v České televizi zvyklí," uvedl výkonný ředitel ČT sport Jiří Ponikelský.

Bývalý předseda FIFA volbu Kataru kritizoval

Ne všichni funkcionáři s konáním světového šampionátu v arabském státě souhlasili. Proti byl bývalý předseda FIFA Sepp Blatter, který v rozhovoru pro deník Tages-Anzeiger uvedl, že Katar je moc malá země pro tak velkou událost, jako je mistrovství světa ve fotbale. Vyjádřil se v tom smyslu, že zvolení Kataru je dílo tehdejšího šéfa UEFA Michela Platiniho. "Byla to špatná volba a já jako tehdejší předseda za to nesu zodpovědnost," doplnil Blatter.

Katar porazil USA

Katar získal pořadatelství v prosinci 2010, kdy hlasoval výkonný výbor FIFA, který má 22 členů. Katar byl v té době v žebříčku FIFA na 113. místě na světě. Největším úspěchem katarské reprezentace byl postup do čtvrtfinále mistrovství Asie ve fotbale v roce 2000. V boji o pořadatelství porazil Katar USA v poměru hlasů 14:8.

Žhavá katarská půda

Vlna kritiky se po tomto rozhodnutí FIFA zvedla téměř okamžitě. Kritikům vadilo především extrémní horko, kvůli kterému musel být turnaj přesunut na listopad a prosinec namísto obvyklého června a července. Zatímco v červnu se průměrné teploty v této arabské zemi pohybují kolem 42 °C, v současné době je to kolem 30 °C.

Jaký je maskot šampionátu

Každý správný šampionát má mít svého maskota. Před čtyřmi lety, kdy probíhalo MS ve fotbale poprvé v Rusku, jím byl vlk s oranžovými sportovními brýlemi a tričkem a šortkami v národních barvách ruského týmu. Tentokrát je maskotem mystický La'eeb, což v arabštině znamená "superzkušený hráč".

Smrt tisíců dělníků

Od roku 2010 začal v souvislosti s nadcházejícím MS ve fotbale obrovský stavební boom. Katar, první arabská země hostící mistrovství světa, chce fanoušky oslnit. Začalo se s výstavbou sedmi stadionů, stovek hotelů, dokonce bylo vybudováno nové letiště či metro. Dvanáct let výstavby si ale vyžádalo krvavou daň. Podle zjištění The Guardian z minulého roku si práce na stavbách souvisejících se šampionátem vyžádaly 6500 obětí. Mělo se jednat zejména o migrující pracovníky. Na těžké práce v extrémních vedrech byla najímána především levná pracovní síla z Indie, Pákistánu, Nepálu, Bangladéše a Srí Lanky.

Katarské úřady však uvádějí úplně jiná čísla. Podle nich došlo při aktivní výstavbě stadionů ke třem smrtelným úrazům. FIFA se kloní k tomuto číslu a nezmiňuje již, kolik lidí zemřelo při výstavbě další nutné infrastruktury. Celá řada úmrtí pracovních migrantů zůstala neobjasněna, nebo byla popsána jako přirozené úmrtí.

Bojkot hvězd

Některé norské i anglické fotbalové hvězdy a celebrity se vyjádřily, že budou šampionát bojkotovat. Jejich výčet přinesl portál Time. Jedním z bojkotujících hudebníků je Rod Stewart, který pro The Sunday Times uvedl, že dostal nabídku milion dolarů za vystoupení v Katarů. Z etických důvodů však odmítl. V Kataru odmítla vystoupit také anglická zpěvačka Dua Lipa. "Budu na dálku fandit Anglii a těším se na návštěvu Kataru, až splní všechny přísliby v oblasti lidských práv, které učinil, když získal pořadatelství mistrovství světa," uvedla umělkyně.

Nepovolené protesty a diskriminační zákony

Organizace Human Rights Watch Katar uvedla, že letos v srpnu bylo z Kataru deportováno asi šedesát dělníků, kteří demonstrovali proti špatným podmínkám.

V zemi navíc platí přísné antiLGBT zákony. Například homosexualita je v Kataru trestná. Účastníci šampionátu však byli uklidněni, že tyto přísné zákony budou v době konání MS pozastaveny.

Prezident FIFA Gianni Infantino napsal dokonce jednotlivým účastnickým zemím, aby se soustředili všichni na fotbal a nepouštěli se do ideologických či politických bitev. Jeho výzvu citoval britský server Sky News.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy