Lékařem za 179 korun na hodinu. Tisíce doktorů mává výpovědí, zdravotnictví hrozí kolaps
Čeští lékaři bijí na poplach. Nelíbí se jim novela zákoníku práce, která jim prakticky zdvojnásobuje přesčasy, které jsou podle nich už teď těžko únosné a podepisují se na jejich pracovních výkonech. Začínající lékaři navíc zdůrazňují, že jejich mzdy jsou extrémně nízké. Za základní pracovní dobu jejich hodinová mzda nedosahuje ani průměrného platu v ČR, jak uvádí web nasezdravotnictvi.cz. Do výzvy politikům se zapojilo na čtyři tisíce lékařů, kteří v krajní situaci hrozí i výpovědí.
Mladí lékaři odmítají zvýšení počtu hodin legálních přesčasů, které by měl umožnit paragraf novely zákoníku práce. Zároveň chtějí dlouhodobě udržitelné, přijatelné pracovní podmínky, kontrolu dodržování zákoníku práce ve zdravotnických zařízeních a zajištění adekvátního finančního ohodnocení v základní pracovní době, píše ČTK.
Navýšení přesčasových hodin se týká takzvaných dobrovolných přesčasů, se kterými zaměstnanci nemusejí souhlasit. Podle aktuálního zákoníku práce může zaměstnavatel nařídit 150 hodin práce přesčas ročně, další přesčasy nad tento rámec jsou dobrovolné. Podle komory ale lékaři mají přesčasů víc. Zákoník stanoví 35 hodin práce týdně, podle průzkumu, který komora zveřejnila v červnu, už nyní průměrná délka směny trvá 26 hodin a lékaři pracují průměrně 77 hodin týdně. Až 97 procent nemocnic současnou právní úpravu přesčasů danou zákoníkem práce porušuje.
Lékaři volají po vyšším platu
Problematické jsou také platy mladých lékařů. Například ti bez atestace nedosáhnou ani na průměrnou mzdu v Česku. "Absolvent lékařské fakulty pobírá hrubý plat ve výši 38 980 korun měsíčně. V přepočtu na 40hodinový týden to vychází na 232 korun na hodinu (179 Kč čistého). Atestovaný lékař si trochu polepší a jeho měsíční plat vzroste na 50 510 korun, respektive 300 korun za hodinu," píše portál nasezdravotnictvi.cz o platových podmínkách mladých doktorů.
„Lékař je vysoce specializovaná pracovní síla. Povolání je fyzicky, psychicky a emočně náročné a znamená zodpovědnost za zdraví a životy pacientů. Pak byste si sami měli položit otázku, jestli byste za takovou cenu tuto práci dělali,“ říká předseda Sekce mladých lékařů ČLK Jan Přáda pro výše zmíněný web.
Pro české zdravotnictví by podobný lékařský exodus znamenal doslova kolaps. O novele se nyní bude znovu rozhodovat v Poslanecké sněmovně, pokud by byla schválena, obrátí se podle předsedy lékařské komory Milana Kubka lékaři na prezidenta Petra Pavla. K tomu by podle Přády ale neradi přistupovali, chtějí ve zdravotnictví zůstat, k tomu ale potřebují změnit systém, aby nehrozilo jejich přetížení.