Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Léky a dovolená: V kufru nesmí chybět prášky na teplotu a bolest, pozor na antibiotika, říká odbornice

Prokop Seif a Olga Mučicová v pořadu Prokopni to!
Zdroj: se souhlasem Prokopa Seifa a Prokopa Voleníka
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
léky a dovolená

Nemoci nebo zranění mají škodolibou schopnost nás zastihnout i v momentech a situacích, kdy je nejméně čekáme. Pokud se v brzké době chystáte odjet na dovolenou, určitě byste tak při balení neměli zapomenout na to nejdůležitější – aby byla dovolená skutečně příjemná a bez starostí, je důležité pamatovat i na léky a další zdravotnické potřeby. Na to, jaké léky přibalit do cestovního zavazadla, se v pořadu Prokopni to! podívali lékař MUDr. Prokop Seif a záchranář Prokop Voleník.

Především – pokud užíváte některé léky pravidelně, je důležité udržet kontinuitu i během dovolené. Vezměte si proto dostatečné množství vašich léků, abyste pokryli celou dobu pobytu. Tím zajistíte, že váš zdravotní stav zůstane stabilní a budete si moci dovolenou naplno vychutnat.

Jaké léky si tedy přibalit? Jsou to téměř ty samé, které by lidé měli mít doma jako součást základní výbavy. „Mezi léky, které by každý člověk měl mít doma, určitě patří lék na vysokou teplotu jakým je například paralen. Určitě sem také patří léky na průjem (Endiaron) nebo na pálení žáhy (Rennie),“ radí Olga Mučicová, magistra a náměstkyně společnosti Krajská zdravotní, v pořadu Prokopni to!, který moderují lékař MUDr. Prokop Seif z mosteckého ARO a záchranář a tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje Prokop Voleník.

Sdílet léky mezi sebou není dobrý nápad

Nesmíme zapomenout ani na základní obvazy a dezinfekce na ošetření drobných poranění. Mezi základní léky patří i kapky do očí jako je například Ophthalmo-Septonex a léky na takové běžné nastydnutí, tedy kapky do nosu a pastilky na cucání. Pokud se jede někam na dovolenou, tak je dobré tu lékárničku volit především podle destinace. Budou jiné léky, které si člověk vezme do hor, a jiné pokud pojede do nějakých tropů,“ doplnila Mučičová. Dobré je podle ní také před odjezdem zkonzultovat obsah cestovní lékárničky s lékárníky na prodejně.

Mezi běžnou praxi patří i cestování s antibiotiky s preventivním účelem. ​S tím ale Mučicová nesouhlasí: „Je to ale špatně. Antibiotika jsou zrovna ty léky, které by pacient měl užívat až ve chvíli, kdy je k tomu indikován a kdy mu ten lék předepíše lékař.“ Platí to podle ní pro všechny léky, které jsou na předpis. Preventivní užívání antibiotik podle magistry vede k tomu, že si lidé zvyšují riziko rezistence vůči těmto lékům.

Mučicová nedoporučuje ani sdílení léků mezi rodinnými příslušníky, přáteli nebo známými. „Léky, které lékař předepsal, naordinoval tomu konkrétnímu pacientovi na jeho konkrétní onemocnění. Určitě není dobré myslet si, že to bude stejným způsobem zabírat někomu jinému,“ dodala.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy