Levné nákupy v Polsku: Cenové rozdíly jsou obrovské, máslo za půlku a hambáč za 25 korun
Ceny potravin se stále nezastavily a nezadržitelně letí vzhůru. Pohání je vysoká inflace, která stále dosahuje dvouciferných výšin. Oproti tomu v sousedním Polsku platí na základní potraviny nulová daň. Redakce eXtra.cz se rozhodla porovnat ceny ve stejném obchodním řetězci v ČR i v Polsku, aby zjistila, jak moc se cesta na nákup za hranice vyplatí.
Inflace, která dosahuje v současnosti až k patnácti procentům, znamená výrazný nárůst také u cen potravin. Někteří Češi zvyšující se ceny řeší tím, že jezdí nakupovat za hranice. Redakce eXtra.cz se vypravila do Polska zjistit, jak moc se liší ceny základních potravin u našich severních sousedů.
Polsko už od začátku roku uplatňuje nulovou daň z přidané hodnoty (DPH) na základní potraviny. Podle serveru Peníze.cz bude toto opatření pokračovat až do konce června 2023.
Stejná čokoláda v Polsku za polovic
Vybrali jsme několik základních produktů v supermarketu Lidl a porovnali jejich cenu v pražském obchodě a v polském Krakově. Výsledek byl i přes očekávání nižších cen v Polsku v mnohém překvapující. Namátkou deset vajec seženete u nás za téměř 60 korun, u sousedů za 39. U mouky tvoří rozdíl jen pár korun, zato u másla je velmi výrazný. V ČR pořídíte nejlevnější za 54,90, v Polsku za 30 korun.
Kilo brambor seženete v Čechách za 17 korun, v Polsku za desetikorunu. Nejvýraznější je pak rozdíl u oblíbené mléčné čokolády Milka. V Praze stojí 100gramové balení 42,90, v Polsku méně než polovinu, necelých 21 korun. Čokoláda přitom nepatří mezi základní potraviny, na které se vztahuje nulová DPH.
Kromě nižších cen u téměř všech produktů jsme v Polsku zaznamenali také citelně lepší výběr například u piva. V něm se přitom Česko považuje za velmoc. V Polsku však i v diskontním řetězci naleznete desítky místních i zahraničních značek včetně speciálů a ovocných piv. Výrazný cenový rozdíl je též u cigaret. Značky, které se v ČR prodávají za 120 korun, seženete v Polsku za 90.
Hamburger v Polsku stále za 25 korun
To samé platí i pro cenu jídla ve fastfoodu. V prodejně McDonald's v centru Krakova seženete obyčejný hamburger za v přepočtu 25 korun. V ČR se již přitom jeho cena vyšplhala na 39 Kč. Cheesburger pak stojí v Polsku 28,5 a v ČR 42 Kč.
Jediná položka, kde jsou obě země téměř nastejno, jsou ceny pohonných hmot. Nafta byla v době našeho pobytu v Polsku za 40 korun na litr, což bylo více než v ČR (38,60/litr), naopak benzín Natural 95 byl o něco levnější (34,40 v Polsku versus 37,20 v ČR).
Podtrženo a sečteno: Pokud bydlíte nedaleko hranic, nákup v Polsku se jednoznačně vyplatí. Čím dále od hranic s Polskem bydlíte, tím více si však musíte spočítat, jestli nedáte za dopravu více, než kolik ve výsledku ušetříte. Pokud nevlastníte automobil, vyšplhají se ceny zpátečních vlakových přeshraničních jízdenek až k několika stovkám, což je položka, která u menších nákupů výhodnost nákupu dost snižuje, u větších však ekonomický smysl podobného výletu stále přetrvává.