Trendy
Karel Heřmánek Výměna manželek 2024 Povodně 2024 Love Island 2024

Lukáš skončil po úrazu na vozíku. Na jeho podporu se konal závod dlouhý 2222 kilometrů

Lukáš Černota vybírá na speciální vozík.
Zdroj: Se souhlasem PURPOSIA Group
Předchozí Další
charitativní závod

Sedmadvacetiletý technik z Ostravy Lukáš Černota si v roce 2023 po pádu z žebříku poranil míchu, ochrnul, ztratil hybnost nohou a částečně také rukou. Přesto se rozhodl zůstat aktivní a věnuje se vozíčkářskému ragby. I na jeho podporu se konal na konci července 2222 kilometrů dlouhý cyklistický závod Metrostav Cyklo Handy Maraton. Přispět na jeho speciální vozík může i veřejnost prostřednictvím portálu Donio.

V úterý 30. 7. odstartoval v Praze 2222 kilometrů dlouhý cyklistický závod Metrostav Cyklo Handy Maraton. Letos mezi účastníky nechyběl tým holdingu PURPOSIA Group, jedné z předních evropských stavebních skupin s ostravskými kořeny. Organizátorem závodu, který se jede formou štafety bez zastavení, je zájmový spolek Cesta za snem zaměřující se na integraci handicapovaných lidí do společnosti.

Osmičlenný tým holdingu PURPOSIA Group, v čele s předsedou představenstva Janem Hasíkem, jel v tradiční kategorii „handy“. To znamená, že v týmu musí být alespoň jeden cyklista s handicapem. Navíc, každý tým má svého patrona, za jehož podporu jede. Jde o člověka s tělesným nebo mentálním postižením, který je krátce po úrazu a potřebuje pomoct s návratem do aktivního života. Letos se jím stal Lukáš Černota, který je následkem pracovního úrazu kvadruplegik.

Závod napříč Českem se konal za dobrou věc

„Mám velkou radost, že se letos mohu postavit na start závodu po boku mých kolegů. Je skvělé, že tato akce není jen o cyklistice, která je naší společnou vášní, ale nedílnou součástí je i podpora těch, kteří to potřebují a kteří v lecčem dokážou překonat i lidi bez handicapu. Důkazem je náš týmový kolega Tomáš Novotný, který je výborným sportovcem a tradičním účastníkem mnoha společných sportovních akcí,“ uvedl v tiskové zprávě předseda představenstva PURPOSIA Group Jan Hasík, s tím, že Tomáš Novotný absolvoval týmový závod s nožní protézou.

Cílem účastníků závodu bylo absolvovat trasu po celém území České republiky v celkové délce 2222 kilometrů v časovém limitu 111 hodin, přičemž hlavním tématem letošního ročníku byly rekreační střediska a cyklostezky. V každém kraji tak byly dva povinné průjezdní body, a to právě jedno rekreační středisko a cyklostezka.

Jezdci na trase zaznamenávají svou polohu online, takže do fandění na dálku se mohla zapojit i široká veřejnost. Organizátoři závodu navíc po trase připravili úseky, kde se v konkrétní hodinu mohl připojit každý a stát se součástí „pelotonu naděje“. Ten jede určenou rychlostí 16 km/hod a na vybraných cyklostezkách se vždy přizpůsobí nejpomalejšímu členovi týmu.

Na ragbyový vozík pro Lukáše může přispět i veřejnost

Patronem týmu PURPOSIA Group je Lukáš Černota, sedmadvacetiletý technik z Ostravy, který si v roce 2023 po pádu z žebříku poranil míchu, ochrnul, ztratil hybnost nohou a částečně také rukou. I přesto, že mu úraz obrátil život naruby, rozhodl se za každou cenu zůstat aktivní.

Po mém návratu domů se změnilo úplně vše, skončil můj vztah, přestěhoval jsem se do bezbariérového bytu, který si dodělávám, skončil jsem v práci. Ale jsem aktivní, nechci zůstat doma, má povaha mě nutí k neustálé činnosti,“ uvedl Lukáš Černota. Aktuálně je členem profesionálního ostravského týmu vozíčkářského ragby a šetří si na ragbyový vozík, jehož cena se pohybuje okolo 250 tisíc korun a k jehož pořízení mu dopomůže právě PURPOSIA Group.

Do podpory Lukáše Černoty se letos mohla zapojit i veřejnost. Ve čtvrtek 1. srpna, tedy v den, kdy projížděl Ostravou, byla na cyklostezce vedoucí kolem Slezskoostravského hradu umístěna stacionární kola. Kdokoliv z veřejnosti se tak mohl zapojit do výzvy, kdy za každý ujetý kilometr věnuje PURPOSIA Group 50 Kč, za který pomůže Lukášovi pořídit ragbyový vozík.

Naším cílem samozřejmě je zapojit co nejvíce lidí, kteří s námi pro Lukáše ten ragbyový vozík nakonec opravdu vyšlapou. Sama si nedokážu představit, jak moc se Lukášovi po úrazu změnil život. Myslím, že pomoci mu k vozíku je to nejmenší, co pro něj můžeme udělat. Všechny srdečně zvu. U hradu v centru Ostravy vyhledejte stan HSF System, naší holdingové společnosti, kde budou od 14 hodin umístěny dva trenažéry, a přijďte našlapat pro Lukáše co nejvíce kilometrů,“ dodává Kateřina Šebestová, manažerka PURPOSIA Group.

I po konci těchto sportovních akcí však veřejnost může Lukášovi na vozík přispět na stránkách projektu Donio.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy