Matěj Stropnický dostal čočku kvůli Rusku: Neví, o čem mluví, kritizují ho
Bývalý politik a současný novinář Matěj Stropnický se pro eXtra.cz označil za hlavního autora nedávné výzvy Mír a spravedlnost. Ta chce jednání s agresivním Ruskem, které masakruje Ukrajinu. Argumenty vyvolaly jak nadšení, tak odsouzení, včetně obviňování z šíření ruské propagandy a kolaborace s nepřítelem. Upozornil na to například Andrej Poleščuk na Twitteru, když rozebral Stropnického argumenty pro náš web, ostře se ohradila i Učená společnost ČR.
Matěj Stropnický vs. Andrej Poleščuk: Kritika výzvy
Expolitik Matěj Stropnický je hlavní tváří výzvy Mír a spravedlnost, která v podstatě říká, že se mají přestat dodávat zbraně Ukrajině a má se začít jednat s Ruskem. O jeho argumentaci pro eXtra.cz jsme psali zde.
Známý bojovník proti ruské agresi Andrej Poleščuk, jehož vlákno s protiargumenty najdete na Twitteru, myšlenky autorů i signatářů rozcupoval na kousky.
„Jeho reakce potvrzuje, že v lepším případě neví, o čem mluví, v horším, že nemá špetku morálních zásad,“ myslí si.
„Odmítá se zabývat důvody války. ‚Nechci se zabývat minulostí‘ je pouze alibistickým a zástupným důvodem, proč nejít ke skutečnému kořenu války. Tím je ruské rozhodnutí neuznávat Ukrajinu jako samostatný a suverénní stát a Ukrajince jako samostatný národ,“ tvrdí Poleščuk.
Přidává také, že jednání by mohlo proběhnout jen ve chvíli, kdy by bylo ochotné ho vést i Rusko. A to ho odmítá.
Rusko musíme oslabit a donutit k jednání
„Jediným způsobem, jak Rusko přimět k jednání, je oslabit ho natolik, že i navzdory tomu, že nebude ochotné polevit ze svého válečného snažení, nebude mít dostatečné vojenské a ekonomické kapacity. V takovém případě bude donuceno k jednání. Jak toho dosáhnout? Tak, že budeme podporovat ukrajinský lid a ukrajinskou armádu v tom, aby se ruské agresi mohli ubránit a osvobodit tak území, které jim zákonně náleží. Bylo to i Rusko, kdo se ukrajinské hranice zavázalo respektovat,“ přidal původem Bělorus, který hlasitě podporuje Ukrajinu v boji s nepřítelem.
A připadá mu neuvěřitelné, když se Matěj Stropnický dovolává slušného vyjadřování k Vladimiru Putinovi, kterého přitom nejen on považuje za válečného zločince. „Stropnický prokazuje nedostatek empatie s obětí, naopak vyžaduje slušné chování vůči fašistickému diktátorovi, který zahájil genocidní válku,“ dodal.
Václav Hořejší: Obrana Ruska
V čele petičního výboru je kromě Stropnického také kontroverzní imunolog Václav Hořejší, který léta všemožně hájil chování Ruska, ze všeho vinil Západ a NATO, aby si pak, po začátku okupace, v Britských listech vysypal popel na hlavu a omluvil se, jak hluboce byl názorově vedle.
„Bohužel jsem se strašlivě zmýlil a omlouvám se za to. Ukázalo se, že měli pravdu ti, kteří dlouhodobě podezřívali Putina z úmyslů řešit ukrajinský problém vojensky a ti, kteří obhajovali naše členství v NATO,“ přiznal.
Už za pár měsíců se „oklepal“ a začal šířit teze, že Ukrajina by se de facto měla vzdát (z údajných humanitárních důvodů: že prý jinak zemře moc Ukrajinců a že Rusko stejně necouvne), a znovu opakoval tvrzení, za které se předtím omluvil, že před rozpoutáním války prý nikdo neposlouchal údajné obavy Ruska. Podle mnoha znalců ruských poměrů ale žádné skutečné obavy nemohly existovat a jde jen o výmluvy pro odstartování strašné války.
Učenci: Ukrajina se brání barbarství
Kvůli jeho účasti na iniciativě veřejně ostře vystoupila Učená společnost České republiky sdružující spoustu významných vědců na našem území.
Na svém webu k tomu vydala prohlášení.
„Rada Učené společnosti České republiky zásadně nesouhlasí s prohlášením a výzvou Jana Kavana (bývalý ministr zahraničí – pozn. red.), Václava Hořejšího a Matěje Stropnického pod názvem Mír a spravedlnost,“ píší.
„Ukrajina vede statečný boj proti barbarství, kterého se vůči ní Putinovo Rusko dopouští už bezmála celý rok. V tomto nevyprovokovaném válečném konfliktu si Vladimir Putin počíná jako primitivní despota. Ukrajinci se statečně brání a daří se jim s obrovskou vojenskou materiální pomocí spřátelených zemí civilizovaného demokratického světa vítězit,“ tvrdí vědci, přičemž prohlášení podepsala nadpoloviční většina všech řádných členů a celé vedení společnosti.
„Český národ má dodnes trauma z toho, že v roce 1938 naše reprezentace složila zbraně a nebránila naši zemi proti nacistické tyranii. Česká republika už opět patří mezi respektované demokratické země Evropské unie a NATO, a proto nesmíme za žádnou cenu tlačit Ukrajinu do vyjednávání o míru s Putinem, aniž by před tím Rusko opustilo všechna okupovaná území Ukrajiny. Naopak ji musíme všemi dostupnými prostředky v jejím boji podporovat tak dlouho, dokud nezvítězí, nebo dokud sama z vlastního rozhodnutí neprojeví vůli s Ruskem jednat o podmínkách míru a o budoucím soužití obou sousedů,“ dodala společnost.