Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Město, které zemřelo při válce. Každý den nacházíme v troskách až sto obětí, zní z Mariupolu

Dětské hřiště přežilo, zbytek bohužel ne.
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Dalších 27 fotografií
FOTO

Mariupol bylo jedno z měst, kde se při probíhající ruské ofenzivě na Ukrajinu bojovalo nejvíce a nejtvrději. Místní ocelárny Azovstal se staly symbolem tvrdého odporu proti ruské agresi a jejich obránci, které Rusové zajali, mají nejasný osud. Zoufalé zprávy také přicházejí z obytných částí města, kde likvidátoři trosek nacházejí až sto mrtvých denně a čísla s postupujícími pracemi neklesají.

Podle mariupolského zástupce starosty Petra Andrjuščenka, který se odvolává na místní úředníky, už bylo z trosek vyproštěno na dvaadvacet tisíc mrtvých těl. Zástupce starosty označuje Mariupol jako město duchů. Rozhodně to ale není konečné číslo, protože práce, které mají za úkol zlikvidovat tisíce zničených budov, jsou v podstatě na začátku. Ve městě téměř nefungují služby, ulice zaplavuje zapáchající odpad.

Jak sanační práce pokračují, počet obětí rozhodně neklesá. Andrjuščenko se nechal slyšet, že záchranáři denně nacházejí ve zničených budovách padesát až sto těl obětí. Celkový počet obětí se podle údajů úřadů vyšplhal téměř na 22 tisíc lidí. Na Twitteru byla také zveřejněna videa, ve kterých je vidět, že na územích kontrolovaných Rusy se s vyproštěním nikdo příliš nezdržuje a domy strhávají i s oběťmi uvnitř.

Strategický Mariupol

Strategicky položený Mariupol, kde před válkou žilo asi 450.000 obyvatel, byl dějištěm tvrdých bojů mezi ukrajinskými silami na jedné straně a ruskými vojáky a proruskými separatisty na straně druhé. Poslední baštou ukrajinského odporu byly ocelárny Azovstal. Velitel pluku Azov, který se s příslušníky námořní pěchoty a dalšími ukrajinskými jednotkami podílel na jejich obraně, 20. května oznámil, že ukrajinské velení dalo vojákům v Azovstalu rozkaz boje ukončit.

Ruský nejvyšší soud bude koncem června rozhodovat o tom, zda Azov uzná za teroristickou organizaci. Podle RIA Novosti bude po rozhodnutí nejvyššího soudu případně moci být jakýkoli příslušník pluku Azov stíhán jako spolupachatel v teroristické organizaci, za což v Rusku hrozí trest od 15 do 20 let vězení. V Rusku trest smrti neplatí, na povstaleckých územích na východě Ukrajiny ano.

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy