Mezi Arménií a Ázerbajdžánem je křehké příměří, Náhornímu Karabachu stále hrozí genocida
Nad Náhorním Karabachem, sporným územím, o které se Ázerbájdžán hádá se sousední Arménií, se v úterý rozhořely ostré boje. Na ulice tamní metropole Stěpanakertu dopadaly v noci bomby a výbuchy byly slyšet po celém území sporné republiky. Ta se už dlouhou dobu snaží připojit k Arménii, Ázerbájdžán ale všechny podobné snahy blokuje. V průběhu středečního rána se podařilo dosáhnout křehkého příměří a do postižené oblasti vyrazila pomoc včetně té české, uvádí ČTK.
Před třemi lety přerostl spor o Náhorní Karabach v několikátý ozbrojený konflikt v oblasti, v jehož výsledku Ázerbájdžán získal kontrolu nad částí tohoto území a přilehlými okresy, které do té doby ovládali Arméni. Boje si dodnes podle ČTK vyžádaly životy asi 6700 lidí. Zatímco Arménie byla historicky podporována Ruskem, Ázerbájdžán zase mohl počítat s pomocí z Turecka. Rusko také fungovalo jako jakýsi mediátor sporu, v roce 2020 asistoval u podpisu příměří sám ruský prezident Vladimir Putin. Teď se ale situace změnila a Arménie se od svého spojence podle informací Reuters nečekaně odvrátila, když odmítla schválit invazi na Ukrajinu.
V Praze proběhlo historické setkání Arménie s Ázerbájdžánem, na jejich hranicích se mezitím střílelo
Zatímco Evropa velkou část vztahů s Ruskem přerušila hlavně co se nákupů plynu a ropy týče z důvodu ruského vpádu na Ukrajinu, ázerbájdžánští politici se mohli radovat. Obrovsky totiž stouply objemy smluv na ropu a zemní plyn v této asijské zemi, která se rychle a vlastně ne svou zásluhou stala vítanou alternativou k ruským komoditám. Ázerbájdžán, u kterého mnoho lidí upozorňuje na silně autoritářské vedení, by měl Evropě v budoucnu také podle některých zdrojů dodávat elektřinu pomocí kabelu pod Černým mořem.
Hrozí genocida
Osud Arménů v Náhorním Karabachu je ale ve hvězdách. Zatímco Ázerbájdžánci tvrdí, že se Arménům, kteří tvoří asi 95 procent obyvatelstva sporné republiky, nic nestane, jiní tvrdí pravý opak. Bývalý hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) varoval, že Ázerbájdžán chystá genocidu Arménů žijících v oblasti Náhorního Karabachu, a vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby problém předložila mezinárodnímu tribunálu.
Zpráva, kterou podle agentury AP předložil Luis Moreno Ocampo, tvrdí, že ázerbájdžánská blokáda jediné pozemní cesty vedoucí z Arménie do Náhorního Karabachu vážně omezuje dodávky potravin, léků a dalších základních potřeb pro asi 120 tisíc lidí žijících v horské enklávě. Stovky tun humanitární pomoci pro Armény tak musely čekat na hranicích. Teď je koridor, zdá se, funkční, ale situace v oblasti zůstává nepřehledná.