Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Miliardová oprava Libeňského mostu není možná, zní od stavitelů: Nesmysl, brání se bývalý náměstek primátora

Povrch mostu vypadá oproti spodní části k světu.
Zdroj: eXtra.cz - Jiří Masojídek
Předchozí Další
+ Dalších 34 fotografií
Libeňský most

Pražský Libeňský most má zase problémy. Alespoň to tvrdí sousedský spolek Výtoň 21, jenž zpochybňuje rekonstrukci za dvě miliardy korun, kterou prosadil mimo jiné bývalý radní pro dopravu Adam Scheinherr. Ten vystupoval proti zbourání mostu, které prosazovali v roce 2018 tehdejší politici z vedení města. Podle spolku Výtoň 21 se mezi staviteli začala šířit informace, že stavba je neopravitelná a bude muset být zbourána. Scheinherr tvrdí, že se takové informace nezakládají na pravdě.

O neutěšeném stavu libeňského mostu se začalo poprvé mluvit v roce 2018, kdy jeho stržení jako nutnost představila tehdejší primátorka Adriana Krnáčová z hnutí ANO a Petr Dolínek jako radní pro dopravu z ČSSD. Proti bourání historického kubistického mostu se postavili hlavně Zdeněk Hřib z Pirátů a Jan Čižinský s Adamem Scheinherrem z hnutí Praha sobě. Ten také založil iniciativu Libeňský most nebourat, nerozšiřovat. V roce 2020 tak bylo rozhodnuto: most se bude rekonstruovat za asi půl miliardy korun.

Cena se ale zvedla více než čtyřnásobně na téměř 2,18 miliardy korun, napsaly Novinky. "V kuloárech pražských stavitelů začínají prosakovat informace, že rekonstrukce Libeňského mostu se po zahájení prací ukazuje jako neproveditelná. Podle našich důvěryhodných zdrojů je většina původních železobetonových výztuží shnilá na kost a plánovaná rekonstrukce je bez současného stržení mostu neproveditelná," píše spolek Výtoň 21 na svém webu. Dvoumiliardová investice do rekonstrukce Libeňského mostu by tak byla zbytečná.

Scheinherr: Není to pravda

Redakce eXtra.cz oslovila bývalého radního pro dopravu Adama Scheinherra, a zeptala se ho, zda o informacích uvedených na webu spolku už slyšel a jestli by se k nim mohl vyjádřit. "Daný článek se nezakládá na pravdě a nejsou v něm uvedeny pravdivé informace od projektanta. V současné době běží projekční práce podle harmonogramu i podle předpokládaných nákladů," napsal na náš dotaz Scheinherr. Současně také nabídl, že upřesní, které informace nejsou pravdivé. Do vydání článku však žádné podrobnější materiály redakci nezaslal.

Most je v žalostném stavu i dnes

Redakce eXtra.cz se jela k mostu, o kterém se jedná, podívat. Dokud člověk zůstává na mostě, kde už poměrně zastaralý a mnoha fleky vyspravovaný povrch říká, že most má nejlepší léta za sebou, není vidět to nejhorší. Skutečný rozsah destrukce je pořádně vidět až v momentě, kdy člověk zajde pod některé z jeho oblouků. Rozpraskaný beton, totálně zrezlé výztuže, které vylézají z mostu, i zdevastované schody, zázemí a rozsáhlá ležení bezdomovců. Stav díla podle fotek je na první pohled naprosto žalostný.

Další popis je vcelku zbytečný. Co se v útrobách mostu skrývá, se můžete podívat v naší galerii. Jak to tak vypadá, nad osudem Libeňského mostu se vznášejí otazníky. Redakce eXtra.cz se kauze bude dál věnovat a informovat o postupu sporné rekonstrukce, která by se mohla Praze pořádně prodražit.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy