Milionu chvilek a dalším organizacím došla trpělivost s Křečkem: Odstupte, žádají ombudsmana
Hnutí Milion chvilek pro demokracii spolu s dalšími neziskovými organizacemi a hnutími vyzvaly dnes v otevřeném dopise ombudsmana Stanislava Křečka k rezignaci. Hnutí v otevřeném dopise píše, že Křeček svými výroky i činy opakovaně dokazuje, že není schopen zajistit rovnost občanů před zákonem a ani o to aktivně neusiluje.
"Dlouhodobě veřejně bagatelizujete diskriminaci na základě etnika, vyjadřujete se xenofobně, relativizujete lidská práva a popíráte tak smysl úřadu, který vedete. Po velice krátké době ve funkci jste rovněž prokázal, že upřednostňujete své osobní dojmy před důkladným prošetřením případů, což vyvolalo nevoli zejména u zástupců právnické obce," uvedlo hnutí v otevřeném dopise, který podepsali také zástupci organizace ŽIvot 90, Sdružení pro integraci a migraci, Nesehnutí, Ligy lidských práv, Deníku Referendum či festivalu Prague Pride a LGBT+ komunitního centra.
Dlouhodobé kontroverze
Křečkovo působení ve funkci ombudsmana i předtím zástupce veřejné ochránkyně práv provází kritika ze strany částí veřejnosti nebo mnoha expertů věnujících se ochraně lidských práv. Křeček ji ale odmítá.
Terčem kritiky bylo mimo jiné Křečkovo prohlášení z ledna 2021, podle něhož někteří Romové mají problémy s bydlením ne kvůli diskriminaci, ale kvůli tomu, že "devastují bytový fond a přeměňují část obcí ve vyloučené lokality". Křečka nedávno kritizoval i Senát, který těsnou většinou hlasů (25 z 45 přítomných senátorů) přijal usnesení, ve kterém odsoudil ombudsmanovy výroky vůči menšinám a uprchlíkům, označil je za předsudečné a xenofobní. Vyzval ho také k tomu, aby důsledně vystupovat v souladu se svým slibem vykonávat úřad ombudsmana nezávisle a nestranně. Vysvětlení po ochránci práv žádala také Evropská komise.
Přestaňte se vyjadřovat rasisticky
V dnešním otevřeném dopise autoři zmiňují také aktuální spor mezi Křečkem a jeho zástupkyní Monikou Šimůnkovou, které ombudsman odebral veškerou agendu, což řešil i petiční výbor sněmovny. Výbor se ale nepřiklonil ani k jedné ze stran.
"Vrcholem Vašeho nepřijatelného jednání je odejmutí veškeré pracovní agendy Vaší zástupkyni a bývalé zmocněnkyni pro lidská práva Monice Šimůnkové. Učinil jste tak poté, co Vás Senát vyzval k tomu, abyste se přestal veřejně vyjadřovat rasisticky a xenofobně a respektoval pozici své zástupkyně, která byla nezávisle zvolena Sněmovnou," uvedlo hnutí v otevřeném dopise.