Ministr Rakušan mimořádně svolal předsednictvo Starostů: Přijde kvůli Hlubučkově skandálu rezignace?
Zatímco hnutí STAN před loňskými volbami do Sněmovny působilo jako strana bez skandálů, během půl roku ve vládě je vše jinak. Předseda Vít Rakušan totiž musel řešit například aféry spojené s financováním kampaně nebo složení poslaneckého mandátu Jana Farského. Teď se k tomu všemu přidává obvinění náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (STAN), v jehož kanceláři i domě dnes zasahovali policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Rakušan proto na středeční večer svolal mimořádné předsednictvo Starostů, přičemž se začínají šířit spekulace o rezignaci ministra vnitra.
Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili 11 lidí kvůli hospodaření pražského dopravního podniku (DPP). Na webových stránkách Vrchního státního zastupitelství v Praze to dnes uvedl státní zástupce Adam Borgula. Podle médií je mezi obviněnými náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Jedná se tak o další velký skandál, který Starosty v posledním půl roce ve vládě zasáhl.
Předseda Starostů Vít Rakušan ČTK sdělil, že o zásahu ví z médií. Více se ale vyjadřovat nechtěl, protože nezná podrobnosti. Později na Twitteru napsal, že je to samozřejmě znepokojivá informace. "Nic dalšího však nyní o tomto zásahu nevíme. Nechme prosím policii dělat její práci," dodal. Nakonec ale na ministrově Twitteru přistál další příspěvek.
Na dnešní večer jsem svolal mimořádné předsednictvo hnutí STAN. Obvinění P. Hlubučka rozhodně neberu na lehkou váhu. Další kroky sdělím po tomto jednání.
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) June 15, 2022
Šest skandálů za půl roku
Starostové jsou skutečně v posledních měsících zavaleni vlastními skandály. Celkově jich bylo již šest. Například krátce po volbách se provalilo, že hnutí dostalo na kampaň peníze od firem ovládaných společnostmi z Kypru. Další údajně pocházely od firmy s trestně stíhaným spolumajitelem. Hnutí se v reakci na to podle ČTK zavázalo vrátit všechny dary od právnických osob, které dostalo od loňských sněmovních voleb do 18. ledna, což činilo přibližně 3,5 milionu korun.
O pozdvižení se postaral i nedávno zesnulý Věslav Michalik, který se vzdal nominace na ministra průmyslu a obchodu, jelikož prý nechtěl zatěžovat nový kabinet Petra Fialy srovnáváním se situací předchozího premiéra Andreje Babiše (ANO). Důvodem byl fakt, že Michalikova firma si půjčila přes 100 milionů korun od anonymní společnosti z Kypru. Ale bylo prý vše v souladu se zákonem.
Hlubuček budil podezření už v dubnu
Hnutím STAN zacloumal i někdejší místopředseda Stanislav Polčák, který měl od čtyř obcí dostat celkem 7,75 milionu korun za právní pomoc při získání odškodného za výbuch skladů ve Vrběticích. Podle advokátní komory ale politik zákon o advokacii neporušil, přesto rezignoval na pozici ve straně. Dále hnutí v očích veřejnosti ublížil i Jan Farský, který po zvolení poslancem odletěl na stáž do Ameriky. S tímto vědomím šel i do voleb a původně si chtěl post ve Sněmovně ponechat, po silném tlaku ze strany politiků, médií i veřejnosti se ale nakonec mandátu vzdal.
Seznam Zprávy pak letos v dubnu informovaly o údajných nejasnostech kolem Hlubučkových nákupů bytů ve Španělsku za 29 milionů v uplynulých letech, z nichž si část pořídil s životním partnerem a lysolajským zastupitelem Jiřím Karvánkem (STAN). Náměstek primátora ale odmítl, že by se v této souvislosti dopustil nějakého pochybení. Ve středu ho ale policie po razii na magistrátu i u něj doma obvinila kvůli hospodaření pražského dopravního podniku (DPP). Policie se podle informací MF DNES zajímá také o ministra školství Petra Gazdíka (STAN).