Může být pekařina kreativní? Rozhodně, míní mistr pekař Václav Bozděch
Mladí pekaři v posledním březnovém týdnu změřili síly v soutěži Pekař roku 2023 junior. Podpořit a motivovat ve studiu a práci je přišel i Václav Bozděch, mistr pekař z Alberta a Rytíř české chuti.
V soutěži se proti sobě utkala desítka nejlepších studentů z potravinářských škol a učilišť z celé republiky. Vítězkou se stala Adéla Šimková ze Střední školy Brno, Charbulova.
Soutěž se konala pod záštitou Svazu pekařů a cukrářů v České republice. Při té příležitosti jsme se Václava Bozděcha zeptali, jak to je s pekařským řemeslem.
Dá se během soutěže poznat, z koho bude dobrý pekař?
Na úvod bych rád řekl, že mě těší vidět tak talentované účastníky a jsem rád, že události jako tato pekařské řemeslo popularizují. A teď k otázce, částečně lze poznat, zda zná účastník postup výroby a také zda má předpoklady, zájem a chuť se tomuto řemeslu věnovat a učit se. Teprve další praxe ale ukáže, jestli bude z učně dobrý pekař, neboť během učení ještě nemusí vše dokonale znát a zvládat.
Je rozhodnutí těchto studentů stát se pekařem dobrou volbou?
Jde o krásnou, voňavou práci, která je kreativní, a navíc prospěšná pro stravování zákazníků na celém světě. Rozhodně nejde o stereotypní práci, mnozí by to možná neřekli, ale v pekařině je potřeba se celý život vzdělávat. Musíte se neustále seznamovat s novými technologickými postupy a strojní technikou, vyměňovat si s ostatními své zkušenosti a také rozvíjet svou kreativitu, abyste mohli přicházet se stále lepšími a novými produkty.
Albert je generálním partnerem soutěže. Může obchodník pomoct s rozvojem pekařiny?
Určitě a velmi se o to snažíme. V rámci výuky i praxe dlouhodobě spolupracujeme s desítkami odborných škol. Poskytujeme příležitosti získat dovednosti spojené s tradiční výrobou čerstvého pečiva a podporujeme pekařské řemeslo. Ve velkých obchodech provozujeme pekárny s vlastní výrobou, a navíc odebíráme pečivo od desítek regionálních českých pekáren, na což jsme hrdí. V prodejnách máme kolem 1 000 žáků z různých oborů a podstatné zastoupení mají právě pekaři.
Jaké zkušenosti u vás studující pekaři získávají?
Snažíme se dbát na jejich profesní a odborný rozvoj, aby se učili pracovat v týmu a posouvali se dál. Důležité je také dávat zpětnou vazbu a být učňům příkladem. Chceme, aby pochopili, že vyučit se řemeslu dává pro budoucí život smysl a možnost dalšího vzdělávání v pekařském oboru. Díky praxi získávají morální a pracovní návyky, poznají, jak v reálu funguje chod pekárny od pečení sladkého po slané pečivo, několika druhů chlebů, včetně naší vlastní žitné Mlynářské řady.
Co byste studentům nebo zájemcům o studium vzkázal?
Rád bych aby řemeslo dělali s rozumem, srdcem a tahem na branku. Občas něco zkazí, nepodaří se to, ale to k tomu patří, prošli jsme si tím všichni. Vždy je potřeba mít pokoru, znalosti a vydržet.