Myšák, Kosák, Slepičák a Guči: Taktiky party kolem Hlubučka a Redla jsou jako z Bonda
Velká korupční kauza, která se rozhořela kolem pražského dopravního podniku, poodhaluje, jak se v dnešní době pokročilých technologií tomuto trendu gangsteři přizpůsobili. Kdo by si myslel, že v organizované trestné činnosti jsou technologie až na druhé koleji, je na velkém omylu. I zločin totiž musí jít s dobou. Podívejte se na zajímavé podrobnosti, které odhalují uniklé policejní spisy.
V současnosti řešená kauza se týká mimo jiné korupčního jednání náměstka primátora Prahy za STAN Petra Hlubučka. Policisté obvinili minulou středu kvůli hospodaření DPP 11 lidí, tento týden k nim přibyl dvanáctý. Kontroverzní podnikatel spojovaný s Radovanem Krejčířem Michal Redl a dnes už bývalý funkcionář STAN Hlubuček jsou podle policie nejvýznamnější z nich. Jako podezřelí figurují v kauze podle médií i lobbista Pavel Dovhomilja, náměstek dopravního podniku Matej Augustín, vedoucí Jednotky informačních technologií dopravního podniku Luděk Šteffel, šéf právního odboru Dalibor Kučera, vedoucí odboru technické správy objektů Martin Vejsada, dále někteří podnikatelé i osobní řidič Redla.
Osudová chyba Nagyové
Skupina se podle vyšetřovacích spisů, ze kterých cituje iRozhlas.cz či iDnes.cz, dorozumívala pomocí speciálních šifrovaných hovorů v telefonní aplikaci, která umožňuje telefonní hovory a třeba i SMS zprávy šifrovat tak, aby byly pro kohokoli dalšího nesrozumitelné. Telefony, které skupina používala, nejsou policistům neznámé. Setkali se s nimi třeba v kauze Jany Nagyové, která však podle dobového článku z Aktuálně.cz udělala osudovou chybu: "Policisté nerozšifrovali nic. Když její telefon zapnuli, zkusili použít takzvaný výrobní PIN a vyšlo to. Takže paní Nagyová sice používala šifrovaný telefon, ale nebylo jí to nic platné a zprávy, které byly v paměti přístroje, si odtamtud vytáhli."
Neprolomitelné zabezpečení
Pokud tedy někdo ze současné kauzy neudělal stejnou chybu jako tehdy Jana Nagyová, jsou jejich data absolutně v bezpečí. Se současnou technikou jsou totiž telefony za normálních podmínek naprosto neprolomitelné. "Volejte si se svými blízkými i s obchodními partnery bez obav z toho, že obsah vaší komunikace bude zneužit. S aplikací CryptoCult neexistují témata, o kterých se po telefonu nemluví," píše se na webu firmy, od které skupina podle kriminalistů telefony pro většinu svých členů nakoupila. Podle policejního spisu je stály přes 150 tisíc korun.
Tajné vizitky a přezdívky
Další taktika, kterou poodhalily policejní spisy, je ta, že zločinecká skupina poznávala své "ovečky," tedy lidi, kteří byli přístupní k podplácení, podle speciálních vizitek. Jak píše iRozhlas, ekonomický ředitel DPP měl v plánu nechat si vyrobit dva druhy vizitek, jež by se lišily jen tím, že na jedné by bylo jasně vyznačeno číslo zástupcovy kanceláře - 508. Tuto prominentní vizitku měli ukazovat ostatním členům gangu ti, kteří byli s plány skupiny obeznámeni, a nehrozilo, že je vyzradí. Databázi lidí, kteří speciální vizitku dostali, měl navíc náměstek Augustin k dispozici, aby vyloučil infiltraci zvenčí.
Z odposlechů také vyplývá, že skupina měla komunikovat pomocí přezdívek. Myšák (Redl), Kosák (Kos), Slepičák (Hlubuček) a Guči (Dovhomilja). To byly podle policie přezdívky jednotlivých aktérů korupce, kteří se měli scházet v pražském konspiračním bytě, který Redl spoluvlastnil přes prostředníka. Důležité informace a sumy ani neprobírali podle policie nahlas, ale čísla psali do tabletu a ihned je mazali.
Rozšifrovat komunikaci? Není šance
Jak je vidět z uniklých spisů, rozhodně nešlo o žádné amatéry. Policie sice deklaruje, že se šifrované telefony pokusí prolomit, jejich šance tradičními způsoby je ale mizivá. Takzvané prolomení hrubou silou by v extrémním případě mohlo trvat miliony let. Pokud by však někdo nějakou chybou následoval Janu Nagyovou, policisté šanci mají. Jinak se v trestním řízení zřejmě budou muset spolehnout na informace odjinud.