Karel Heřmánek Výměna manželek 2024 Clash of the Stars 9 Love Island 2024

Na paralympiádě bude startovat transgender atletka, která před nedávnem vyhrávala jako muž. Soupeřce zbyly oči pro pláč

Valentina Petrillo reprezentuje Itálii.
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
+ Dalších 7 fotografií
paralympiáda

Ještě nestačily vychladnout emoce ohledně alžírské boxerky Imane Khelif (25), která získala na olympiádě zlatou medaili v ženském boxu do 66 kilogramů. Zápasnice přitom disponuje mužskými chromozomy XY, s nimiž se však narodila. Její účast proto kritizovala celá řada zemí včetně Itálie. Právě ta ale nyní paradoxně posílá na paralympiádu transgender atletku, která byla v minulosti mužem a závodila v mužské kategorii. Také její účast vyvolává rozruch, protože vyřadila španělskou atletku Melani Bergés. Ta to podle webu VOZ považuje za diskriminaci.

Svět řeší skandál v ženském sportu, který se tentokrát týká paralympiády. Na olympiádě v Paříži se hodně přetřásala účast Alžířanky Imane Khelif. Ta získala zlatou medaili v ženském boxu do 66 kilogramů. Dříve v některých soutěžích ale nemohla startovat kvůli údajně zvýšené hladině mužského hormonu testosteronu a chromozomu XY, který mají muži. To však nikdy nebylo spolehlivě potvrzeno.

Valentina Petrillo dříve závodila s muži

To aktuální případ z paralympiády, která se koná rovněž v Paříži, je o mnoho jasnější. Itálie, jejíž premiérka Georgia Meloni také silně kritizovala účast Khelif na OH, totiž do sportovního klání posílá transgender atletku Valentinu Petrillo. Ta byla dříve mužem a závodila v mužské kategorii.

Petrillo se tak stane první otevřeně transgender atletkou, která se zúčastní paralympijských her. Zrakově postižená sprinterka byla vybrána, aby reprezentovala Itálii na závodech na 200 a 400 metrů žen. Padesátiletá běžkyně prošla podle listu The Guardian změnou pohlaví v roce 2019 a loni získala rovněž v Paříži bronzové medaile na mistrovství světa v para atletice. Před tranzicí Petrillo vyhrála 11 národních titulů v mužské kategorii.

"Stále je pro mě těžké tomu uvěřit a zůstávám nohama na zemi, protože moje šance zúčastnit se her v Tokiu jen o vlásek unikla," řekla Petrillo podle zmíněného listu.

Světový šampionát v para atletice v rámci pravidel dovoluje v ženských kategoriích soutěžit jednotlivci, který je právně uznaný jako žena. Kritici transgender inkluze v ženském sportu však říkají, že předchozí absolvování puberty ještě jako muži propůjčuje sportovcům obrovskou svalovou výhodu, kterou pozdější tranzice nezmírňuje. Skupiny prosazující LGBT práva naopak tvrdí, že vyloučení transatletů znamená diskriminaci a že nebyl proveden dostatečný výzkum účinků tranzice na sportovní výkon.

Je to nespravedlnost, stěžuje si španělská atletka

Start Petrillo má ještě jednu nepříjemnou dohru. Na paralympiádě totiž "vyfoukla" místo španělské atletce Melani Bergés. Ta to vnímá jako křivdu.

"Naše španělská atletka Melani Bergés přišla o šanci kvalifikovat se na paralympijské hry kvůli účasti muže: Fabrizia "Valentina" Petrilla, který postoupil do finále místo ní. Je to nespravedlivé. To není jejich kategorie," uvedla k tomu pro server VOZ specialistka na sportovní právo Irene Aguiar.

Letní olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry se uskutečnily od pátku 26. července 2024 do neděle 11. srpna 2024. Místem konání byla Paříž, která tento sportovní svátek hostila už v letech 1900 a 1924. Čeští olympionici odhalili kontroverzní kolekci pro Paříž.

Medaile na LOH

Český olympijský tým se v umístil v pořadí národů na 28. místě. Češi získali celkem 3 zlaté medaile (kanoista Josef Dostál, kanoista Martin Fuksa, tenisté Tomáš Macháč a Kateřina Siniaková) a dvě bronzové (atletka Nikola Ogrodníková a kordisté Jiří Beran, Jakub Jurka, Martin Rubeš a Michal Čupr)