Naděje pro českou matku s unesenými dětmi v Gaze: Úřady jí slibují právníka, iniciativa ale státní orgány dál kritizuje
V příběhu české matky, jež si vytrpěla několikaleté fyzické a psychické násilí ze strany svého bývalého manžela, který jejich dvě děti nakonec zavlekl do válkou zmítaného Pásma Gazy, nastal vytoužený posun. Oznámila to iniciativa Pod svícnem. Ta krutý osud Adély (dříve nazývané jako Amélie) mapuje už několik měsíců a pomáhá jí ve snaze dostat svého syna a dceru z područí jejich tyranského otce zpět domů. Zakladatelky organizace, majitelka PR agentury Michaela Studená a poslankyně Barbora Urbanová, nyní v podcastovém rozhovoru se zoufalou ženou odhalily další podrobnosti případu, o němž redakce eXtra.cz informovala jako jedna z prvních.
Iniciativě Pod svícnem popsala Adéla svůj vztah s bývalým partnerem už dříve velmi otevřeně. Nyní, v posledním díle podcastu produkovaného ve spolupráci se zpravodajským webem Novinky.cz, zašla do ještě podrobnějších detailů.
„Vzali jsme se asi po dvou a půl letech, když jsem otěhotněla. Vztah ze začátku nebyl nijak špatný, sem tam proběhly nějaké výkyvy, ale to si člověk říká, že je normální. Největší problémy začaly až po narození třetího dítěte, nejmladší dcery. Do té doby mě opečovával a staral se o mě,“ vypráví zkoušená žena a vzpomíná na první známky násilí. Muž jí nejprve před dětmi hrozil pěstí, poté jí začal narušovat soukromí a falešně ji obviňovat.
Komplikace ohledně opatrovnictví
K prvnímu fyzickému napadení došlo asi před šesti lety. Jeho součástí bylo i škrcení. "Pomalu jsem si přála, aby to dodělal. Až když jsem ztrácela vědomí, tak přestal." Tentýž týden agresor matku svých dětí znásilnil. „Druhý den jsem nemohla ani vstát. (...) Nemohla jsem chodit, mozek mi fungoval, ale tělo odmítalo reagovat,“ popisuje Adéla.
Po dalším napadení už přijela policie – výhrůžky muže ale způsobily, že žena trestní oznámení nakonec stáhla. Agresor stále častěji jezdil do Dubaje. Adéla si dodnes není jistá, co její manžel ve Spojených arabských emirátech dělal, během jednoho z jeho výjezdů se ale rozhodla využít služeb své advokátky a v Česku podala žádost o rozvod. To však nakonec vyústilo v další komplikace ohledně opatrovnictví nad dětmi.
K případu unesených dětí a jejich maminky odpovědi na nejčastější dotazy:
1. Ne, nemohla si za to sama
2. Ne, nemohla si za to sama, i když je násilník muslim.
3. Ne, nemohla si za to sama, i když je násilník muslim a Palestinec.
Děkujeme za pozornost.https://t.co/R2s2K6Om9k
Adéla se obrátila na policii
„Posílal mi i fotky z dovolené, jak tam děti řádí v aquaparku,“ vzpomíná žena s tím, že poprvé proběhlo všechno v pořádku. V říjnu loňského roku soud střídavou péči potvrdil – v té době Adéla ještě neměla tušení, že příště bude vše jinak. Na podzim navrhl otec dětem, aby s ním vyrazily na dovolenou znovu. I díky naléhání ze strany nejmladší dcery (8) a prostředního syna (10) nakonec matka souhlasila. „Dnes už to vidím jako chybu,“ přiznává žena.
S blížícím se termínem návratu se začaly objevovat komplikace. „Poprvé volal, že je snad plné letadlo, že posunuli let. Potom, že si to ještě o týden prodlouží, že školu zařídí. To už jsem věděla, že je něco špatně,“ říká Adéla, která se hned obrátila na policii. Nemohla však tušit, že přístup k e-mailovému účtu, přes který s policisty komunikovala, má i její exmanžel.
„Na začátku listopadu mi dal asi na pět minut k telefonu dceru,“ uvádí žena. To bylo naposledy, co se svými dvěma dětmi mluvila, protože ustala i komunikace s mladším synem. S bývalým manželem však byla v kontaktu několikrát, hlavně když se pokoušel přesvědčit Adélu, aby do Dubaje přijela i s nejstarším synem, a nabízel jí různé výhody včetně úplatků.
Tamní policie se k pomoci ženě neměla, což jí zasadilo další ránu. Osud dvou dětí v cizině s otcem, který porušil dohodu o střídavé péči, v Dubaji nikoho netrápil. „To jsme si tedy ještě mysleli, že jsou v Dubaji,“ podotýká Adéla. Protože ale věděla, že její bývalý muž má sklony k vychloubání, domluvila se s kamarádkou, aby s ním navázala kontakt. Poté, co na matku svých dětí „nakydal špínu“, zaslal kamarádce fotografie sebe a dcery.
Děti se ocitly v Pásmu Gazy
Z těchto snímků, které se k Adéle dostaly, však rozpoznala, že prostředí na nich neodpovídá Dubaji, ale spíše domu exmanželovy matky v Pásmu Gazy. Z dalších fotek, na kterých se mimo jiné mihlo i číslo popisné, vyplynulo, že se s dětmi skutečně přemístil do konfliktní oblasti. Protože o nich v Izraeli neexistuje žádný oficiální záznam, pravděpodobně se dostali přes hranice nelegálně s pomocí pašeráků. Je proto rovněž možné, že na válečném území žijí pod falešnou identitou.
Momentální poloha dětí zůstává neznámá. Je ale zřejmé, že se nacházejí v potenciálně nebezpečné situaci. I když měly ještě v době odletu české doklady, neví se, zda je jejich otec nezničil. Díky snaze iniciativy Pod svícnem a následné medializaci případu se ale rýsuje naděje.
„Matce jsme zajistili kontakt na právničku ve Spojených arabských emirátech, kde se otec s dětmi nacházel v době, kdy matka případ nahlásila,“ citovala ČTK Marianu Wernerovou z odboru komunikace Ministerstva zahraničních věcí ČR. Resort údajně situaci od počátku řeší prostřednictvím čtyř zastupitelských úřadů v Abú Zabí, Káhiře, Tel Avivu a Ramalláhu.
Černínský palác podle vyjádření udržuje komunikaci s matkou a v případě jejího zájmu je resort ochoten jí poskytnout kontakt na advokáta v Gaze, specializujícího se na poradenství v podobných situacích. Oblast Pásma Gazy však kontroluje islamistické hnutí Hamás. Jak doplnila Wernerová, s tímto hnutím není možné jednat ani se obracet na místní úřady. Kontaktní místo v Ramalláhu tuto situaci projednávalo také s kolegy z dalších zemí členů Evropské unie.
Spoluzakladatelka iniciativy Pod svícnem a poslankyně Barbora Urbanová (STAN) by ale postup tuzemských úřadů za spásu rozhodně neoznačila. „Paní Adéla právníka z pásma Gazy již nepotřebuje, sehnala si ho sama, ačkoli ministerstvo má několik měsíců informace, kde se děti nacházejí,“ uvedla.
"Nejde to, je válka"
Značné znepokojení nad postojem státních orgánů vyjádřila i druhá zakladatelka organizace Michaela Studená: „Od začátku únosu – já odmítám říkat ročnímu odtržení dětí od jejich matky dovolená – jsme se setkali pouze s vyjádřeními typu: nevíme, nemáme kompetence, netušíme. Liknavost Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí (UMPOD), Interpolu a dalších institucí nás dostala do fáze, kde jsme teď. Děti jsou v oblasti, kde začala válka. A z ‚nevíme, netušíme‘ jsme v bodě ‚nejde to, protože je válka‘. Protože děti nikoho nezajímají.“
Iniciativa Pod svícnem se proto snaží postupovat razantnějším způsobem – součástí plánu je i zorganizování sbírky na pomoc dětem vrátit se zpět domů do Česka.