Nádherná podívaná: Měsíc obklopí popelavý svit. Zahlédnout bude možné i Jupiter
Měsíc s popelavým svitem se potká s Jupiterem v noci z 10. na 11. dubna 2024. Během tohoto jevu je na Měsíci vidět svit způsobený slunečním světlem rozptýleným zemskou atmosférou směrem k Měsíci, odrážejícího se od měsíčního povrchu zpět k nám, jak popisují například Astro Novinky. Zároveň se bude zjevovat těsné přiblížení jasné planety Jupiter.
V noci ze středy 10. na čtvrtek 11. dubna 2024 se toho na nebi odehraje opravdu mnoho. Jak uvádí web Astro Novinky, večer bude možné vyhlížet zvířetníkové světlo a mimo města najdeme mnoho krásných objektů vzdáleného vesmíru, takzvaného Messierova katalogu. K večeru a česně ráno bychom se také měli moci pokochat pěknými konjunkcemi.
Kolem 21. hodiny se nad západním obzorem bude pozvolna zjevovat těsné přiblížení jasné planety Jupiter a Měsíce ve fázi úzkého srpku s popelavým svitem. Jak se bude stmívat a objekty budou postupovat níže k obzoru, bude také možné malým dalekohledem objevit i planetu Uran a v okolí Jupiteru hned čtyři jeho nejjasnější měsíce.
Co je popelavý svit?
Pohled na náš Měsíc bude nabízet nejen srpek jeho osvětlené části, ale také popelavý svit Sluncem přímo nenasvětlené části. Neznamená to však, že by Měsíc měl vlastní zdroj světla. "V době kolem novu je při pohledu z Měsíce Země v úplňku. Vzhledem k tomu, že je naše planeta výrazně větší, na měsíčním nebi svítí dvacetkrát až stokrát více než Měsíc na obloze pozemské. Popelavý svit tedy není nic jiného, než sluneční světlo odražené Zemí k Měsíci a zase zpět," vysvětluje tento jev blog Hvězdárna. Nad všemi těmito tělesy pak bude možné při setmění vidět očima viditelnou hvězdokupu Plejády.