Nakupujte v Polsku, nabádá Čechy poradce premiéra Fialy: Rozčílil tím Středulu
Pokud se to lidem vyplatí, ať jezdí za nákupy do Polska. Asi tak vyzněl vzkaz premiérova poradce Štěpána Křečka. Není to prý ideální řešení vysokých cen potravin i dalšího zboží, ale snaží se prý jen pomoci lidem. V Partii CNN, kde tyto věty padly, si za to vyslechl ostrou kritiku odboráře a bývalého kandidáta na prezidenta Josefa Středuly.
„Proslul jsem tím, že radím lidem, aby jezdili na nákupy do Polska, pokud se jim to vyplatí. Koukám se na to z pohledu lidí. Platí, že je to skutečně výhodnější," řekl v pořadu Partie Terezie Tománkové Štěpán Křeček, který je poradcem premiéra Petra Fialy. Upozornil také na to, že už to rozhodně není záležitost lidí z pohraničních oblastí. "Už se vyplatí i Pražanům jezdit na větší nákupy do Polska," upozornil Křeček.
Křeček rozčílil Středulu
Na slova o nákupech v Polsku velmi ostře zareagoval předseda Českomoravské konfederace odborových svazů a neúspěšný kandidát na prezidenta Josef Středula. „Je nevídané, aby poradce premiéra radil, že občané mají jezdit nakupovat někam jinam. Není to akceptovatelné, musíme najít jiný způsob společenského konsenzu,“ oponoval Křečkovi odborář.
Podle Středuly by měl zasáhnout stát. Uvedl, že zákon dává možnost využít stanovení úřední ceny, takzvaného věcného usměrňování cen nebo stanovení cenového moratoria. "Všechny nástroje lze zkombinovat, ale vláda nedělá nic," kritizoval kabinet Petra Fialy.
Ekonom Křeček Středulovi na argument o regulaci cen řekl, že určování cen potravin může vést k tomu, že regulované zboží poté v obchodech chybí a marže neregulovaných produktů naopak výrazně rostou. Došlo k tomu podle něj například v Maďarsku.
Středula dává za příklad Rakousko
Regulace je podle něj také řešení pouze na pár měsíců a zároveň to vede k tomu, že se obchodníkům nevyplatí dovážet některé regulované produkty, což vede ke snížení konkurence a následně vyšším cenám. "Musí se dbát na to, aby konkurenční prostředí fungovalo a nemohla se zneužívat tržní síla," uvedl. Na českém trhu podle něj současné ekonomické situace zneužívají v některých případech obchodníci, v jiných případech zase velcí zemědělci, přičemž poukázal na jejich loňské vysoké zisky.
Zemědělský svaz totiž nedávno uvedl, že zemědělcům loni stoupl zisk o 142 procent na 22 miliard korun, zatímco v roce 2021 to bylo 9,1 miliardy korun. Zisk podle svazu ovlivnil růst výkupních cen komodit. Letos však svaz naopak očekává dramatický propad hospodářského výsledku, protože se do něj promítne růst nákladů v minulém roce.
Podle Křečka je ideální situace v Rakousku, kde je velký počet malých zemědělců, kteří si navzájem konkurují a zároveň všichni dbají na vysokou kvalitu své produkce. Upozornil rovněž na to, že na českém trhu je také velká koncentrace řetězců. Uvedl, že některé značky mají stejné vlastníky. V ČR působí například skupina Schwarz, které patří řetěze Kaufland a Lidl. Skupina Rewe zase vlastní řetězce Penny Market a Billa.