NASA plánuje srážku s asteroidem: Planetární obranu lze sledovat v přímém přenosu
NASA plánuje narazit se sondou DART do měsíce Dimorphos obíhající větší asteroid Didymos. Do určení jeho dráhy letu byli významně zapojeni i čeští vědci, kteří odhalili důležitá data k uskutečnění mise. Ke střetu má podle serveru space.com dojít v noci z 26. na 27. září. Cílem mise je otestovat technologii, která by mohla bránit Zemi před potenciální hrozbou asteroidů.
Zdá se to jako děj nějakého sci-fi filmu, ale jde o realitu. NASA plánuje srážkou s asteroidem změnit jeho trajektorii. Naštěstí však jde o cílené cvičení, které by mohlo být v budoucnu využito v případě, že by katastrofický scénář skutečně nastal.
Plánovaná srážka s asteroidem
Mise má za úkol zjistit, do jaké míry můžeme změnit trajektorii vesmírného tělesa, čímž bychom mohli v případě skutečného ohrožení Země odvrátit katastrofu. To, že srážkou s asteroidem změníme jeho směr pohybu, je téměř jisté. "Pokud by se DART srazil s Dimorphosem a nebyla by viditelná změna orbitální periody, bylo by to výjimečně překvapivé," řekla Nancy Chabot, vedoucí koordinace DART, pro server space.com. Vědci budou po dopadu týdny měřit skutečné změny na oběžné dráze a budou mít díky tomu větší přehled, jak asteroidy na podobné akce reagují.
Test, který bude mít za úkol prověřit důkladně planetární obranu, budou moci zájemci sledovat v živém přenosu na YouTube NASA.
Do mise jsou zapojeni i čeští vědci
Do výzkumu jsou výrazným způsobem zapojeni i dva vědci z Ondřejova. Petr Pravec a Petr Scheirich z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky vedou mezinárodní tým, který když v roce 2003 zkoumal blízkozemní asteroid Didymos pomocí fotometrických a radarových měření, objevil přítomnost měsíce Dimorphos. Dále také získali data potřebná k určení jeho dráhy.
Sondu vynesl Falcon 9 od SpaceX
Celý název sondy DART zní Double Asteroid Redirection Test a jedná se tedy o speciální jednotku, která byla poslána do vesmíru právě s účelem záměrně srazit asteroid. Mezi hvězdy ji vynesla nosná raketa Falcon 9 vlastněna soukromou společností SpaceX. Raketa již do vesmíru vynesla přes 100 družic a těles.