Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Natasche Kampusch se před 25 lety změnil život. Ze spárů psychopata ji zachránil vysavač

Natascha Kampusch: Od jejího únosu uběhlo 25 let. Ze spárů psychopata ji zachránil vysavač
Zdroj: Profimedia.cz/eXtra.cz - koláž
Předchozí Další
+ Dalších 5 fotografií
únos

Už je tomu 25 let, co psychicky narušený Wolfgang Priklopil unesl v Rakousku malou desetiletou školačku Nataschu Kampusch. Nezaměstnaný technik ji držel ve speciálně upraveném sklepě celých osm let. Nakonec se jí podařilo utéci, a i přes horor, jejž zažívala po dlouhé roky, se dokázala začlenit do společnosti. Podle portálu wionews.com se jí dnes daří dobře, napsala několik knih a občas vystupuje i v televizi. 

Unesl ji cestou do školy

Když 2. března 1998, krátce po sedmé hodině ranní, vyšla desetiletá Natascha Kampusch z domu a mířila do školy, byl to den zatím ještě jako každý jiný. Ve vídeňské čtvrti Donaustadt však čekala u chodníku bílá dodávka, ze které vyskočil neznámý muž. Ten dívenku násilně vtlačil do svého auta. Celou věc pozorovala jiná školačka, která uvedla, že v autě seděl ještě druhý muž, o němž už však nikdo nikdy neslyšel. Policisté následně začali prověřovat majitele bílých dodávek z okolí a prověřili i pachatele Wolfganga Priklopila, avšak v té době jim bohužel nepřipadal ničím podezřelý.

Vše měl důkladně připravené

Tehdy šestatřicetiletý nezaměstnaný technik se očividně na akci připravoval dlouho. Mladou školačku držel v tajné místnosti pod garáží svého domu. Místnost byla vybavena postelí, stolem, záchodem, umyvadlem a malou televizí. Vchod byl uzavřen zvukotěsnými trezorovými dveřmi, které byly pečlivě zamaskované. Psychicky narušený muž držel malou Nataschu dlouho v podzemním úkrytu, pravidelně ji však navštěvoval a nosil jí jídlo, jak uvádí skynews.com. Postupem času začal dívce důvěřovat, umožnil jí i přístup do svého domu a dokonce ji někdy bral s sebou na veřejnost.

Podle některých psychologů byla Kampusch postižena tzv. stockholmským syndromem, což znamená, že po dlouhém zajetí vzniklo mezi obětí a únoscem silné emoční pouto. Od samého začátku byla za motiv únosu považována touha pachatele po sexu s nezletilou dívkou. Kampusch to dlouhou dobu popírala, až teprve v roce 2013 informoval německý deník Bild, že dívka poprvé veřejně promluvila o tom, že byla znásilněna. Utéci se jí podařilo díky souhře několika náhod. V létě, 23. srpna 2006, čistila dívka s Priklopilem na zahradě auto. V tu chvíli únosci začal zvonit mobil a kvůli hluku vysavače odešel stranou. Kampusch využila příležitosti a utekla k sousedům, kteří zavolali policii.

Kampusch byla vězněna přesně osm let, pět měsíců a 21 dnů, než se jí podařilo utéci. Priklopil se ji nejprve vydal hledat. Když mu pak po kratší době došlo, že dívku nenajde, ze strachu z následků svého činu, kterým by teď musel čelit, až ho policie zadrží, spáchal sebevraždu.

Co dělá Natascha teď

Po útěku byla Natascha Kampusch podrobena léčbě u týmu dětských psychiatrů, kteří ji připravovali na návrat do normálního života. Později napsala autobiografickou knihu s názvem "3096", který odkazuje na počet dnů jejího věznění, jak informuje wionews.com. Tento název má také film, který měl premiéru v únoru 2013. V roce 2016 vydala druhou knihu - 10 let na svobodě, v níž oslavuje desáté výročí od svého úprku. Aktuálně Nataschu živí honoráře za její dvě knihy, je i moderátorkou v televizi a věnuje se občanskému aktivismu při různých tématech.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy