Neandrtálská kometa je nejblíže k Zemi. Viditelná je pouhým okem
Na noční obloze můžete v těchto dnech pozorovat pouhým okem nazelenalou kometu, které se přezdívá Neandrtálská kometa. Naposledy ji bylo možné vidět v době, kdy po zemském povrchu chodili ještě neandrtálci. Podle webu České astronomické společnosti je viditelná prakticky celou noc. Nejvyšší jasnosti pak dosahuje v těchto dnech.
Ideálně lze pozorovat kometu C/2022 E3 (ZTF) malými dalekohledy a běžnými triedry. Aktuálně by však neměl být problém ji spatřit pouhým okem. Jak uvádí web astro.cz, dostal se tento vesmírný poutník 1. února 2023 nejblíže Zemi. Je od naší rodné planety přibližně 42,5 milionu kilometrů. V těchto dnech tak lze očekávat její nejvyšší jasnost.
Komety můžeme pozorovat v průběhu celého roku, ne všechny si však zaslouží takovou pozornost jako jasná kometa s označením C/2022 E3 ZTF. Naposledy byla ze Země pozorovatelná před necelými 50 tisíci lety a jejími obdivovateli tak mohli být i neandrtálci.
Jak uvádí web Severočeské hvězdárny a planetária v Teplicích, je kometa od konce ledna na noční obloze dohledatelná nedaleko Polárky v souhvězdí Malého medvěda. Takže by ji měli najít i méně zkušení pozorovatelé noční oblohy.
Pozorování bude rušit úplněk
Ideální podmínky pro pozorování ovšem bohužel nebudou. Od 2. února začne snažení najít kometu silně rušit Měsíc. Už 5. února totiž nastane úplněk.
Jak dále uvádí web astro.cz, na bezměsíčnou oblohu se mohou pozorovatelé opět těšit od 8. února, kdy se bude kometa pohybovat souhvězdím Vozky. O den později vstoupí do souhvězdí Býka, viditelná bude tedy vysoko na zimní obloze.
Kolem 11. a 12. února bude viditelná poblíž jasné planety Mars. To už však její jasnost bude klesat pod hranici viditelnosti pouhým okem. Až do konce února bude dobře pozorovatelná v triedrech. V malých dalekohledech (od průměru 7 cm) bude pozorovatelná až do konce března, tehdy už ale bude velmi nízko nad obzorem.