Nebezpečí třetí světové: Kořeny, z nichž vyrůstá, hojně zaléváme, varuje Šándor
Opticky to vypadá, jako by ozbrojené a nebezpečné válečné konflikty nyní propukaly jeden za druhým po celém světě. Nejde zdaleka jen o Ukrajinu a nově o boj Izraele s radikálními muslimskými teroristy, ale také o třaskavou situaci v části Afriky, o Čínu, brousící si zuby na demokratický Tchaj-wan, pomalu hroutící se mír na Balkáně, Náhorní Karabach a podobně. Blížíme se k další globální válce? Podle vyjádření bezpečnostního poradce, generála Andora Šándora (66) pro eXtra, pro to prý někteří dělají hodně.
Andor Šándor o třetí světové válce
„Řekl bych, že kořeny, z kterých třetí světová válka může vyrůst, hojně zaléváme. Nikdo ji nechce, ale už jsme zažili konflikty, které také nikdo nechtěl. A jak to došlo daleko,“ říká Andor Šándor pro eXtra.cz a dodává, že prý není tak složité dostat se do celokontinentálního maléru.
„Připomenu první světovou válku. Franz Josef si myslel, že hoši budou do Vánoc doma, další tři protagonisté, německý císař Vilém, britský král Jiří a ruský car Mikuláš byli bratranci, měli stejnou babičku, královnu Viktorii, a stejně se potom rozhodli dát si úžasně do držky,“ zjednodušuje generál na vysvětlenou trochu dějiny.
Dvě velké války
„Do válečného konfliktu se tedy kolikrát můžete dostat, ani nevíte jak. Navíc, když jsou dnes politici tolik náchylní na veřejné mínění, které se dokáže vyburcovat na určitou stranu prostřednictvím sociálních sítí, tak to vypadá nebezpečněji. Toho bych se bál ještě víc. Máme tu zaděláno na pěkný problém. I když ho nikdo nechce. Zatím,“ věří. Izrael je naprosto bezprecedentní událost, varuje bezpečnostního poradce Šándor, ale uznává, že jsme pomalu zhýčkaní dlouhou dobou poměrně mírumilovného rozvoje světa, z dnešního úhlu pohledu je tak pro nás víc lokálních konfliktů najednou šokem.
„Jenže kolikrát ty konflikty byly zástupné. Někdy si státy svá ega řešily v zástupných válkách na místech, kde nehrozilo, že to přeroste dál. Nyní máme dva velké problémy: rusko-ukrajinský konflikt, který máme za humny a osobně se nás dotýká, a to, čemu čelí Izrael, je za posledních osmdesát let válečného stavu s arabským a muslimským světem, naprosto bezprecedentní. Vidíme tu Hamás, ale ten je na světě od 80. let. Ovšem nenávist arabského a muslimského světa je tu od roku 1948, kdy se rozhodlo o vytvoření státu Izrael,“ uvádí.
Dopady na Blízkém a Středním východě jsou podle něj podstatně větší než v oněch dřív zmiňovaných zástupných konfliktech. Možnost přelití se války dál je prý zde velmi vážná. A vše je propojené, i ekonomiky. „Může z toho být velký průšvih,“ varuje závěrem poradce, generál Andor Šándor.