Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Nebezpečná klíšťata útočí: Nepodceňujte očkování a prevenci proti zákeřným nemocem

Klíště.
Zdroj: Pixabay
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
OČKOVÁNÍ

Sezóna klíšťat je tady, a proto není na škodu si připomenout nemoci, které přenášejí. V České republice jsou nejčastější dvě, a to lymská borelióza a klíšťová encefalitida. Obě způsobují řadu zdravotních komplikací. Lymská borelióza se při včasném zjištění dá léčit antibiotiky, ale během života ji můžete dostat vícekrát. Oproti tomu encefalitida se léčit nedá a jediná spolehlivá prevence je očkování.

Klíšťata jsou nebezpečná především proto, že přenášejí onemocnění, která mohou mít dlouhodobé následky a v některých případech mohou znamenat i smrt. Nejobávanější jsou klíšťová encefalitida a lymská borrelióza. I když obě onemocnění přenášejí klíšťata a prvotní příznaky jsou podobné, jejich podstata je zcela odlišná.

Rozdíl mezi borreliózou a encefalitidou

Lymská borrelióza má bakteriální původ a doba přenosu je 24 až 48 hodin od přisátí klíštěte. Po rané fázi, během několika dní až tří týdnů po přisátí nakaženého klíštěte, se pacienti potýkají s únavou, bolestí hlavy a zvýšenou teplotou.

U 80–90 % nakažených osob se objevuje typická červená skvrna, která může mít vybledlý střed. Tento projev je jasnou známkou lymské borreliózy a usnadňuje diagnostiku i včasnou léčbu. Ve druhé fázi borreliózy, několik týdnů až měsíců po nakažení, mohou být postiženy klouby, centrální nervový systém a někdy také srdce. Do třetího stadia se nemoc může dostat až po několika letech od nákazy.

Na tuto nemoc, kterou v roce 2023 u nás onemocnělo 3270 lidí, neexistuje očkování, ale dá se úspěšně léčit antibiotiky, a pokud je léčba zahájena včas, pacienti zůstávají bez následků.

Klíšťová encefalitida je závažné virové onemocnění, které postihuje nervovou soustavu. Doba přenosu je do 2 hodin od přisátí infikovaného klíštěte a první příznaky se objevují za 7 až 14 dní. Potíže zpočátku připomínají chřipku a nakažené osoby pociťují slabost, bolest svalů a mají zvýšenou teplotu. Po ústupu potíží a několika dnech klidové fáze nastává druhé stadium onemocnění, pro které jsou typické silné bolesti hlavy, světloplachost či zvracení. Komplikace v podobě obrny horních končetin, postižení nervů či poruch sluchu ztěžují rekonvalescenci a pacientům velmi znepříjemňují každodenní život. I po vyléčení může pacient trpět bolestmi hlavy nebo dokonce částečnou obrnou. U nejtěžší formy se v různých fázích nemoci mohou vyvinout obrny nervů a může dojít k selhání životně důležitých center a ke smrti.

Jediná ochrana před encefalitidou je očkování

U klíšťové encefalitidy antibiotika žádný efekt nemají. Terapie se zaměřuje výhradně na tlumení projevů nemoci – pacienti dostávají léky na srážení horečky, proti bolesti a zvracení a také na zmírnění otoku mozku. U nekomplikovaného průběhu je nutné počítat s dvoutýdenní hospitalizací. Pracovní neschopnost trvá i u pacienta s lehčím průběhem 4–6 týdnů. Těžší průběh vyžaduje delší hospitalizaci a může též znamenat dlouhodobější pobyt v rehabilitačních zařízeních.

Jedinou spolehlivou prevencí proti klíšťové encefalitidě, kterou u nás v roce 2023 onemocnělo 509 pacientů, je očkování. Přesto je v České republice je očkováno pouze 40 % obyvatel. "Náklady na očkování jsou přitom zanedbatelné, pokud je porovnáme s částkou, o niž pacienti přijdou z důvodu několikatýdenní pracovní neschopnosti, nebo dokonce v případě dlouhodobých následků znemožňujících další výkon pracovní činnosti, případně vyžadující péči druhé osoby," řekl redakci eXtra.cz MUDr. Jan Kynčl, Ph.D., vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí ze Státního zdravotního ústavu. Na očkování pojišťovny přispívají a lidé nad 50 let ho mají navíc zcela hrazené zdravotní pojišťovnou.

Vážný průběh mívají i zdraví jedinci

Lidé často mylně věří tomu, že pokud jsou v dobré kondici a nebývají nemocní, klíšťová encefalitida by u nich proběhla bez komplikací a následků. Není tomu tak. Klíšťová encefalitida může postihnout každého bez ohledu na věk. Rychlost a síla imunitní odpovědi má určitý vliv na boj s infekcí. Velkou roli sehrává i množství viru, kterou přisáté klíště do organismu přenese. Tuto skutečnost není možné ovlivnit.

"Nabízela by se teorie, že závažný průběh bude hlavně u pacientů s horší imunitou, například u seniorů, onkologicky léčených nebo jinak vážně nemocných osob. Není tomu ale tak vždy. Pro velkou část našich pacientů je klíšťová encefalitida první vážné onemocnění v životě. To naznačuje, že jejich imunitní systém do té doby fungoval a není zřejmé, proč tentokrát selhal," vysvětlila redakci eXtra.cz MUDr. Dita Smíšková z Kliniky infekčních nemocí 2. LF UK a FN Bulovka. Jedinou ochranou před tímto onemocněním je tedy opravdu očkování.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy