Nebezpečné následky covidu: Lidé, kteří ho prodělali, mají větší riziko vysokého krevního tlaku
Vědci odhalili další nebezpečné následky onemocnění koronavirem. Nová studie odhaluje, že osoby, které prodělaly nákazu covidem-19, mají až dvojnásobné riziko výskytu vysokého krevního tlaku. Výzkum provedený na 45 tisících pacientů v jedné z newyorských nemocnic ukázal, že u 21 procent hospitalizovaných s covidem-19 a 11 procent těch, kteří se obešli bez pobytu na lůžku, se projevila hypertenze – a to už do šesti měsíců po infekci. Informoval o tom web americké stanice CNN.
Vysoký krevní tlak se objevuje i po dalších onemocněních, nikdy ale ne v tak vysoké míře. Jeden z autorů studie, která je dostupná online, lékař Tim Duong, proto uvedl srovnání s chřipkou – hypertenze se po půl roce objevila u 16 procent lidí hospitalizovaných kvůli chřipce a pouhých 4 procent pacientů, kteří s ní hospitalizováni být nemuseli.
„Takové znepokojivé výsledky samozřejmě vyvolávají obavy v oblasti veřejného zdraví. Údaje totiž nasvědčují možnému zvýšení počtu pacientů s vysokým krevním tlakem v blízké budoucnosti,“ vysvětlil Duong, který působí také jako profesor radiologie na americké Albert Einstein College of Medicine.
Pohyb dětí v ohrožení
Vědci se tak nyní především snaží zjistit, jak může koronavirus vyvolat hypertenzi. Jedna z teorií zní, že covid-19 napadá srdeční buňky a narušuje tak regulaci krevního tlaku, píše CNN. Lékaři v reakci na to proto zdůrazňují význam screeningu rizikových pacientů pro včasnou diagnostiku a vhodnou léčbu.
Kromě hypertenze byly v minulosti odhaleny další potenciální zdravotní dopady koronaviru. Patří mezi ně i zvýšené riziko úmrtí kvůli kardiovaskulárním problémům a výpadky v oblasti krátkodobé paměti. Výzkumy se konaly ve všech možných globálních oblastech – japonská studie proto například upozornila na to, že omezení pohybových aktivit dětí v důsledku restriktivních opatření může mít za následek narušení jejich schopnosti stát rovně. Více času totiž logicky trávily u technologických zařízení doma.