Nebezpečné opičí neštovice: Jaké očkování je dokáže zastavit a kdo s tím už začal
Nová infekční nemoc začala děsit svět. Opičí neštovice se začaly nebezpečně šířit do několika evropských zemí i USA. Existuje však možnost, jak se proti nim chránit - je to očkování proti pravým neštovicím. "Kdo je očkován proti pravým neštovicím ještě z minulosti před rokem 1980, kdy probíhala poslední vakcinace, je chráněn s relativně velkou jistotou z 80 až 85 procent," uvedl pro Lidovky.cz virolog Libor Grubhoffer.
Opičí neštovice děsí svět. Během posledních týdnů se rozšířily do mnoha zemí v Evropě i do USA. Jak moc jsou nebezpečné? "V případě opičích neštovic se v podstatě jedná o pravé neštovice, ale opičího druhu. Lidský hostitel může být pro tento virus vnímavým hostitelem, což je zdrojem rizika, a právě proto bychom se měli mít na pozoru," uvádí pro server Lidovky.cz český virolog Libor Grubhoffer.
Je tu však jedna zbraň, kterou známe i z jiných infekčních nemocí. A tou je očkování. "Kdo je očkován proti pravým neštovicím ještě z minulosti před rokem 1980, kdy probíhala poslední vakcinace, je chráněn s relativně velkou jistotou z 80 až 85 procent," říká Grubhoffer.
Američané už začali s přípravami na očkování
Americké úřady mobilizují zásoby vakcíny proti opičím neštovicím ve snaze naočkovat zranitelné jedince, kteří měli kontakt s nakaženým při současném šíření nemoci v západních zemích. Oznámila to v pondělí činitelka amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Informovala o žádosti státním rezervám o uvolnění vakcíny s názvem Jynneos. Kdy by očkování mohlo začít, to ještě nebylo jasné.
Spojené státy v posledních dnech zaregistrovaly výskyt opičích neštovic u lidí podobně jako řada evropských zemí. Nemoc, považovaná za méně nebezpečného příbuzného vymýcených pravých neštovic, se potvrdila u pacienta ve státě Massachusetts. V dalších čtyřech případech panuje podezření na stejnou diagnózu.
Jennifer McQuistonnová z oddělení CDC pro nebezpečné patogeny informovala, že USA mají nyní k dispozici asi 1000 dávek vakcíny Jynneos, která je schválená k prevenci pravých i opičích neštovic. Podle McQuistonové se očekává, že v nejbližších týdnech zásoby "velmi rychle" narostou.
"Mohu oznámit, že byla podána žádost o uvolnění vakcíny Jynneos ze státních rezerv pro některé vysoce rizikové kontakty některých raných pacientů," citovala činitelku televize CNN. Kandidáty na očkování jsou podle McQuistonové blízcí nakažených nebo zdravotníci, "především ti, u nichž je velké riziko vážného průběhu nemoci".
Příznaky podobné chřipce
Onemocnění často začíná příznaky podobnými chřipce, po nichž se přidávají změny na kůži označované jako léze. Většina nakažených se za dva až čtyři týdny uzdraví bez speciální léčby, píše agentura AFP. Experti aktuálně nepředpovídají rychlé šíření nákazy jako například u covidu-19, mimo jiné proto, že přenos opičích neštovic vyžaduje těsnější kontakt s nakaženým. Současný výskyt nemoci v několika zemích, kde se běžně nešíří, však vyvolává znepokojení.
Opičí neštovice jsou endemické pro centrální a západní Afriku a podle Světové zdravotnické organizace (WHO) lze jejich šíření v jiných částech světa zastavit. Epidemioložka WHO Maria Van Kerkhoveová v pondělí uvedla, že například v Evropě situaci "je možné mít pod kontrolou". V "neendemických" zemích podle ní dosud bylo zaznamenáno téměř 200 potvrzených a podezřelých případů.