Nejdůležitější den roku v Rusku se blíží. Vyhlásí Putin na Den vítězství válku Ukrajině?
Den vítězství, tedy den, kdy Spojenci porazili nacismus v Evropě, je v Rusku jeden z nejdůležitějších svátků vůbec. Ne tak pro lidi, ale hlavně pro režim prezidenta Vladimira Putina. V Moskvě se konají obrovské přehlídky za přítomnosti nejvyšší honorace i zahraničních hostů a Rusko se pravidelně chvástá silou a moderním vybavením své armády. Co ale bude znamenat tento den v nynější situaci? Odborníci se v předních světových médiích shodují, že Putinův režim nebude váhat využít devátý květen k vlastní propagandě. Sami zmiňují několik scénářů, co se může stát.
Odhadnout kroky ruského režimu, který je pod téměř stoprocentní kontrolou Vladimira Putina a několika jeho důvěrníků, je i pro erudované odborníky velmi těžké, jak už překotný vývoj války několikrát ukázal. Odborníci se shodují, že ruský prezident sice nemá příliš velký manévrovací prostor kvůli faktu, že válka rozhodně neprobíhá podle jeho představ, na druhou stranu ale může právě na ruský Den vítězství udělat celou řadu kroků.
Vyhlásí Rusko Ukrajině válku?
Ve hře je mobilizace
Ruskou armádu zdlouhavá válka, která má v mnoha ohledech spíš parametry boje proti partyzánům, velmi vyčerpává. Na vině je jednak amatérství vojáků - na Ukrajinu nejčastěji poslalo velení mladé kluky s nulovými bojovými zkušenostmi, s chabou výzbrojí a dosluhující technikou. Ani ta nová však neslouží tak, jak má - hlavně kvůli špatnému technickému stavu a údržbě. V současnosti se ruské ztráty odhadují asi na 15 tisíc mužů a injekce v podobě mobilizace by se tak ruskému generálnímu štábu hodila.
Nese to však s sebou obrovské riziko. Ohlášením mobilizace by ruský režim de facto uznal, že invazi do sousedního suverénního státu hodně podcenil a mohlo by to nalomit důvěru lidí v Putinův režim. Jak by mobilizace mohla vypadat? Odborníci, které cituje web deníku Independent, se shodují, že by zřejmě nešlo o všeobecnou mobilizaci, ale třeba povinný nástup bývalých příslušníků armády, kteří mají zkušenosti s bojem, ale jsou mimo aktivní věk.
Armáda z neúspěchu na Ukrajině zuří
Může se zdát, že Vladimir Putin má ve válce v podstatě neomezené slovo. Zdroje z Kremlu ale naznačují, že v armádních kruzích začíná převládat nervozita a pesimismus, protože útok na Ukrajině rozhodně nepostupuje podle kremelských představ. "Armádní generálové zuří, protože bleskový útok na Ukrajinu naprosto selhal," řekl deníku The Telegraph zdroj blízký ruskému armádnímu velení. A jedním dechem dodává větu, kterou nikdo nechce slyšet: "Lidé ve vedení armády prostě hledají odplatu za příkoří, která v minulosti utrpěli a chtějí na Ukrajině postupovat dál a dál." Putin si je dobře vědom, že pokud generály ztratí, může to znamenat začátek jeho konce.
Dosavadní vývoj války na Ukrajině - její začátek, rozporuplný postup Rusů, obrovské masakry nevinných spoutaných civilistů - to všechno byla obrovská překvapení pro celý svět, který doufal, že v civilizované době k podobným zvěrstvům už nemůže dojít, a jak se ukazuje, většina světa se mýlila. Proto jsou před devátým květnem všichni analytici a odborníci opatrní - zřejmě jediný člověk, který tuší, co se v pondělí stane, je Vladimir Putin. Bohužel pro zbytek světa.
Válka na Ukrajině
Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.
V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.
Mohlo by vás zajímat:
Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli