Nejnebezpečnější sídliště v Ústí: Do Mojžíře nejezdí městská doprava ani taxíky. Bojí se tam vjet i rozvoz jídla
Sídliště Mojžíř v Ústí nad Labem zase budí vášně. Poté, co do problémové čtvrti začali odmítat jezdit řidiči autobusů a taxikáři, odmítla na sídliště, které má dlouhodobé problémy s nepřizpůsobivými, rozvážet i místní pizzerie. Zástupci restaurace tvrdí, že řidičům při rozvozu do nechvalně proslulé čtvrti dokonce hrozí nebezpečí, své zkušenosti sdíleli na sociálních sítích. Redakce eXtra.cz situaci na sídlišti sleduje pravidelně, naposledy jsme ho navštívili koncem července. To, co jsme viděli na místě, svědectví víceméně potvrzují.
"Jo, ghetto to asi je. Hodně se tu pije a berou drogy, ale rozhodně vám tu nehrozí, že by vám na ulici někdo něco udělal nebo podobně," řekl nám asi osmnáctiletý Nikolas, kterého jsme se v květnu minulého roku ptali na situaci na sídlišti Mojžíř. Od té doby se ale hodně změnilo. Dokazuje to jak naše reportáž po roce, kterou jsme zveřejňovali na konci července, tak zprávy, které z Mojžíře chodí a můžete si o nich přečíst na sociálních sítích. Třeba jako v příspěvku ústecké pizzerie Zebra.
Restaurace nerozváží
"Už nám došla trpělivost a rozhodli jsme se absolutně vynechat toto místo z rozvozové zóny. Dobývání se řidičce do auta, rozkopnuté světlo u vozu, vyhrožování. Absolutně nezvladatelná lokalita plná lidí, kteří nemají morální kodex, natož chování," píší mimo jiné zástupci restaurace ve svém příspěvku na Facebooku. "Doufáme, že s tím naše město začne něco dělat, když už se tam bojí jezdit i autobusáci," píší zástupci restaurace. Vedení města jejich zkušenosti nepřímo potvrzuje. „Vůbec se jim nedivím. My tam musíme i sečení trávy provádět pod ochranou městské policie,“ řekla starostka ústeckých Neštěmic pro Právo.
"Žiju tu s prarodiči už šestnáct let, posledních pár let je to tu fakt peklo," řekl nám jeden z mladíků, kterého jsme potkali před jedním z paneláků. "Tady na sídlišti jdu tak maximálně vyvenčit psa, ale jinak utíkám do města, tady se fakt nedá nic dělat," říká se smutným úsměvem. "Chtěli jsme tu byt prodat a jít jinam, ale vzhledem k místu, na kterém jsme, za něj nedostaneme tolik peněz, abychom si mohli dovolit bydlení jinde," shrnuje nejčastější problém spořádaně žijících lidí, kteří by chtěli nepopulární sídliště opustit.
Byty ztratily hodnotu
Pohled do nabídky realitních kanceláří mu dává za pravdu, za byt s dispozicí 4+1 o sto metrech čtverečních ve velmi pěkném stavu tu zaplatíte ani ne devět set tisíc korun. To je cena o desítky procent nižší než ve zbytku Ústí. Lidé, kteří by chtěli stále se zhoršující sídliště opustit, jsou tak v pasti: buď přijdou o spoustu peněz, nebo budou žít dál ve čtvrti, které se vyhýbají i řidiči městské hromadné dopravy. Ústecký dopravní podnik sem dokonce zrušil většinu linek a jezdí sem jen jeden autobus, kam se v rámci bezpečnosti nastupuje předními dveřmi. Na jeho palubě jsou asistenti přepravy a městští strážníci. Připadá vám to jako scéna z amerického Detroitu? Vítejte v Ústí.
Všichni, kterých se ptáme, co by mohlo sídlišti pomoci, se shodují na něčem, co se jen těžko poslouchá. "Nic. Jedině vyměnit lidi, vystěhovat ty nepřizpůsobivé a nastěhovat sem ty slušné. Ale kdo slušný by sem chtěl, na místo s touhle pověstí?" shodují se dámy venčící psy, mladí lidé i romští starousedlíci jednohlasně. A tento scénář samozřejmě hned tak nenastane.