Největší politické skandály roku 2023: Odsouzený Feri, šňupající primátorka i obří kauza Dozimetr
Rok 2023 nebyl na politické skandály vůbec chudý. V naší ročence vám přinášíme přehled všech nejdůležitějších kauz, které se letos odehrály. A že bylo o čem psát. Skandály se netýkaly jen politiků a vlády, problémy měli třeba i spolupracovníci bývalého prezidenta i někteří zástupci opozice. Podívejte se v našem článku.
Kauza Dozimetr
Vyšetřovatelé kauzy Dozimetr tvrdí, že organizovaná skupina v čele s podnikatelem Michalem Redlem obsadila klíčové pozice v pražském dopravním podniku tak, aby spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. Kauza se týká jak zástupců vládní koalice, obzvláště hnutí STAN, některé linky ale se skandálem spojují také vlivné politiky ANO, třeba exhejtmanku Vildumetzovou.
ANO chce na Dozimetru dostat vládu: Vildumetzová přitom bydlela ve vile rodiny hlavního aktéra kauzy
Petr Pavel a soudce Fremr
První větší skandál novopečeného prezidenta Petra Pavla spočíval ve jmenování nového ústavního soudce. Měl se jím stát Robert Fremr. Ten se však své funkce vzdal, protože vyšly najevo informace o jeho působení za minulého režimu. Kritici vyčítají Fremrovi zejména kauzu Olšanské hřbitovy, kde obžalobu zmanipulovala komunistická tajná policie a jeho senát pak rozhodl o vině tří mladíků, ale také trestání emigrantů za opuštění republiky ve více než stovce případů, píše ČTK.
Další obvinění Mynáře
Bývalý vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář za éry Miloše Zemana vybral z hradního skladu darů šperky a další cenné zboží za zhruba půl milionu korun. Neexistují ale doklady, kde tyto předměty následně skončily, upozornily Seznam Zprávy. Mynářovi podřízení do skladu darů nakoupili z veřejných prostředků předměty za více než 23 milionů korun, po nástupu Petra Pavla podle serveru zůstal téměř prázdný.
Šňupající primátorka
Fotografie, na níž před primátorkou Brna Markétou Vaňkovou a jejím náměstkem někdo drží mobilní telefon s bílým práškem rozděleným do několika čar na displeji, začala po sociálních sítích kolovat v polovině prázdnin. Vaňková i Kerndl po zveřejnění fotografie podstoupili test na drogy, oba s negativním výsledkem.
O fotografii jednali i koaliční partneři. Vaňková tehdy uvedla, že fotografii nepovažuje za důvod k rezignaci na funkci primátorky, ale pokud koaliční partneři dospějí k rozhodnutí, že by rezignovat měla, udělá to. Koalice ji podpořila, zůstala beze změn.
Rvačka Piráta Lukáše Kolaříka
V červenci otřásla Pirátskou stranou podivná kauza, když náměstek Víta Rakušana Lukáš Kolařík rezignoval na všechny funkce. Nejdříve Kolářík své činy objasňoval osobními důvody, následně byl konkrétnější. „Má rezignace částečně souvisí s incidentem, při kterém došlo k fyzickému napadení mojí ženy a při jehož řešení jsem osobně selhal,“ uvedl tehdy.
Seznam Zprávy následně přišly s celým dějem událostí. Prvního června v hotelu Spiritka na Břevnově mělo dojít k potyčce mezi ním, jeho manželkou a jeho asistentkou, s níž měl milostný poměr. Asistentka údajně vešla k nim do pokoje, kde „bila jeho spící ženu a bila ji pěstmi i věcmi, které byly po ruce“, a též ji měla ohrožovat nožem.
Rakušan propálil sankce
Ministr vnitra Vít Rakušan se postaral o pořádnou ostudu. "Společně s ministrem Janem Lipavským prověříme možnost zařazení tohoto člověka na sankční seznam. Česká republika nemá sloužit jako zázemí pro lidi, kteří mají prospěch z Putinovy války proti Ukrajině," napsal na sociální síti X. Lipavský se k tomu nechtěl vyjadřovat, protože jde o citlivé téma a zařazení na sankční list probíhá vždy v tajnosti.
To proto, aby osoby, jichž se to týká, nemohly majetek přepsat na někoho jiného a udělat tak kličku. Právě k té ovšem dal Rakušan Zorikovovi svým neopatrným jednáním čas a příležitost. Za svůj přešlap schytal ministr vnitra tvrdou kritiku ze všech stran, zejména pak na sociálních sítích, kde na něm nenechali nit suchou především jeho političtí oponenti či předchůdci.
Odsouzený Dominik Feri
Za dvě znásilnění a jeden pokus o znásilnění potrestal Obvodní soud pro Prahu 3 bývalého poslance Dominika Feriho tříletým vězením. Uznal ho vinným ve všech bodech obžaloby. Rozhodnutí není pravomocné, lze předpokládat, že se proti němu Feri odvolá k pražskému městskému soudu. Bývalý politik svou vinu opakovaně odmítl. Redakce eXtra.cz byla u všech soudních stání politika.
Státní zástupkyně pro Feriho navrhovala zhruba tříleté vězení, všechny tři skutky se podle ní obžalovanému podařilo prokázat. Feri opakovaně odmítl, že by se dopustil jakéhokoli sexuálního násilí, jeho obhájci žádali zproštění obžaloby.