Nemáte v peněžence poklad? Staré bankovky mohou mít mnohonásobně vyšší hodnotu
Jak časem stoupá hodnota koruny, tak se nám z oběhu vytrácí bankovky, na které jsme byli zvyklí. Jako poslední z našich peněženek zmizely papírová padesátikoruna spolu s "dvackou". Je takřka jisté, že během následujících pár let nám zmizí i oblíbená "stovka" s Karlem IV. Pokud jste si vyřazené peníze nechali, tak je prozkoumejte, některé kousky mají dnes mnohonásobně vyšší hodnotu, jak upozorňuje web finex.cz.
Jak se říká, sto lidí, sto chutí. Někteří sbírají známky, jiní pohledy a někdo třeba bankovky, které už nejsou v oběhu. České bankovky se vyznačují tím, že jsou na nich vyobrazeny naše historické osobnosti, namátkou třeba Božena Němcová, František Palacký či Tomáš Garrigue Masaryk.
Když budete mít velké štěstí, tak můžete narazit na bankovky, které byly z oběhu vyřazeny kvůli nějaké estetické či funkční chybě. Takové kousky mají zpravidla daleko vyšší hodnotu než jejich "obyčejní" příbuzní, jak píše web Finex.
Třeba za takový chybotisk dvacetikoruny z roku 1988, na které je vyobrazen Jan Amos Komenský, si nyní na Aukru říká majitel 1699 korun. Další čistě již českou dvacku, která je ze speciální série B 01, si člověk může pořídit za 670 Kč, opět se jedná o Aukro.
Poslední vyřazenou je padesátikoruna
"O ukončení platnosti bankovky rozhodla bankovní rada České národní banky dne 31. ledna 2008. Od roku 2004 bylo množství bankovek v nominální hodnotě 20 Kč vracejících se z oběhu velmi nízké a bankovky přestaly plnit funkci oběživa," uvádí na svých stránkách ČNB důvod, proč se přestala používat papírová dvacetikoruna. Opět lze narazit na speciální edice "dvacky" s portrétem Přemysla Otakara I.
Poslední vyřazenou bankovkou z oběhu byla padesátikoruna. Ta se oficiálně přestala používat 1. dubna 2011. Znamenalo to, že od tohoto data jste již nemohli s bankovkou nikde platit, mohli jste ji ale stále vyměnit v bance či na poště. "Pajska", jak se jí lidově říkávalo, byla zbarvená do růžova a měla na sobě sv. Anežku Českou.