Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Hrůzná vražda kvůli nevinnému žertu. Bestie ubodala vlastního kamaráda, teď chce na svobodu

Ezdeth Highleyová, narozená jako Michael Highley, měla problémy se zákonem už jako teenagerka.
Zdroj: se souhlasem Netflix
vrah

Problémy s alkoholem, drogami i zákonem. Přesně tak se dá popsat mládí Ezdeth Highley (54). Svého nejhoršího zločinu se dopustila ve věku 29 let, kdy kvůli nevinnému žertu zavraždila svého známého Paula Harrise. Nyní, když strávila za mřížemi skoro čtvrt století, Highley žádá o podmínečné propuštění. „Už nemám takové násilné sklony,“ řekla v novém dokumentárním seriálu Já jsem vrah z dílny Netflix. 

Na Netflix dorazila již pátá řada úspěšného dokumentárního seriálu Já jsem vrah, ve kterém odsouzení zločinci vypráví své příběhy. Jeden z dílů se věnuje vězeňkyni číslo 31472 – Ezdeth Highley. „Na Díkůvzdání v roce 1999 jsem provedla hroznou blbost člověku, který si to nezasloužil,“ přiznala v dokumentu odsouzená žena.


Ezdeth Highley, narozená coby Michael Highly, vyrostla v Chicagu. „Pít jsem začala, když mi bylo sedm nebo osm let. Jeden můj tehdejší kamarád patřil do gangu. Chodíval za mnou s kamarády a vždycky přinesli basy piva a lahve whisky. Než jsem oslavila deváté narozeniny, zvládla jsem se propít k alkoholismu,“ přiznala v dokumentu.

Highley už coby teenagerka měla problémy se zákonem. Od 15 do 29 let byla několikrát ve vězení za zneužívání návykových látek, držení zbraně a porušení podmínky. Žádné ponaučení si z toho však neodnesla. Odsouzená žena v dokumentu přiznala, že dokonce i za mřížemi byla pořád pod vlivem návykových látek, jak uvádí The Sun.

Vraždě předcházel nevinný žert

V roce 1999 byla podmínečně propuštěna. Nesměla ovšem konzumovat alkohol a navštěvovat bary. Highley se přesto 31. října 1999 vydala do baru. „Dál jsem fetovala a pila. Bohužel to nebyl nejlepší nápad,“ přiznala. Do podniku přijela v osudný den na kole, které zaparkovala uvnitř. „Můj starý známý, pan Harris, se nabídl, že mi ho pohlídá,“ popsala. Poté se odehrála série událostí, které vyústily v brutální vraždu.

Highley se nejprve pohádala s barmanem, který ji chybně obvinil z krádeže. Ačkoliv se později omluvil, už bylo pozdě. „Ještě jsem se sice hlídala, ale pomalu mě chytal rapl,“ přiznala. Poslední kapkou podle jejích slov bylo to, když se vrátila ke vchodu pro své kolo, které tam ale nebylo. Když se Harrise zeptala, kde je, odmítl jí to sdělit. Harris se totiž rozhodl s kamarádem si z Highley vystřelit a kolo jí schovali.

„To byla poslední kapka. Vztek se změnil v amok,“ přiznala. Poté odešla z baru, počkala venku na Harrise, a když se k ní přiblížil, třikrát ho bodla. Harris svým zraněním na místě podlehl, Highley z místa činu utekla. Policie ji následující den vypátrala a zatkla. V roce 2000 byla odsouzena k 60 letům vězení s možností podmínečného propuštění po 15 letech.

Michael Highley změnil identitu

V roce 2016 si Highley změnila identitu. „Vyoutovala jsem se jako transgender a od té doby žiju úplně jinak,“ řekla o sobě. Právě problémy s identitou měly být podle jejích slov příčinou její agrese. „Neuměla jsem si s tím poradit. Upíjela jsem se a fetovala, abych zapomněla, jak špatně na tom psychicky jsem,“ řekla s tím, že by chtěla požádat o podmínečné propuštění.

„Už téměř 24 let si tu noc přehrávám v hlavě. Vážně nevím, co mě to tehdy popadlo, ale pevně věřím, že by mě stát měl propustit. Už nemám zdaleka takové násilné sklony,“ tvrdí o sobě vězeňkyně.

Rodina zavražděného ovšem interpretovala její změnu jména jako výsměch. „Ezdeth“ totiž pochopili jako „snadná smrt“. „Je neomluvitelné, co Michael Highley udělal. Ať už v tom byly drogy, duševní choroba, nebo kombinace obojího. Myslím, že pro vraždu mého otce neexistuje omluva,“ uvedla v dokumentárním seriálu Netflixu dcera zavražděného.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy