Nevycházíte s penězi? Najděte si druhou práci, radí Fialův poradce
"Lidé by se měli zaměřit na osekání všech zbytných výdajů. Případně si mohou najít další zaměstnání, aby si navýšili příjmy," takovou radu dal lidem, co za současné situace nevyjdou s penězi, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy Štěpán Křeček. A není sám. V podobném duchu se pro deník Metro vyjádřil také exguvernér České národní banky Miroslav Singer. "Chyba není v tom, že lidé chtějí mít střechu nad hlavou, teplo a dost jídla," nesouhlasí pro eXtra.cz ekonom Jan Bittner.
Současná bezprecedentní inflace tvrdě dopadla na české domácnosti. Zdražuje takřka vše, od pohonných hmot přes základní potraviny až po stavební materiál. Mzdy však tak rychle nestoupají, a proto se čím dál více domácností dostává do ekonomických potíží.
Například podle průzkumu společnosti Paq Research a Českého rozhlasu vzrostl počet domácností s příjmem pod hranicí chudoby z 9 % koncem roku 2021 na momentálních 16 %. Nejvíce jsou chudobou ohroženi samostatně žijící senioři, samoživitelé a samoživitelky.
Osekejte výdaje a najděte si další práci
Ekonomický poradce premiéra Petra Fialy má však pro občany postižené zdražováním svéráznou radu: "Lidé by se měli zaměřit na osekání všech zbytných výdajů. Případně si mohou najít další zaměstnání, aby si navýšili příjmy. Na trhu práce je stále velký přebytek volných pracovních míst, která mohou pomoci k řešení finančních problémů v rodinných rozpočtech,“ uvedl pro deník Metro, který v článku připomíná, že sám Křeček vedle platu ve společnosti BH Securities bere ještě 500 korun za každou hodinu poradenství pro českého premiéra.
V této myšlence však Křeček není osamocen. Podobně to vidí i bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer. „Třeba si jít pro dodatečný příjem. Máme největší nabídku práce, jaká tu kdy byla. Hodně lidí si může najít lepší místo nebo pracovat víc,“ radí občanům.
Kdo má jen jeden úvazek, ať nejí
Ne všichni ekonomové však s podobnými názory souhlasí: "Pokud člověku nestačí jedna práce k důstojnému životu, problém nehledejme v 'luxusu' pouze jediného úvazku. Navíc v zemi s velmi vysokým počtem odpracovaných hodin na zaměstnance – jedním z nejvyšších v Evropské unii. Chyba není v tom, že lidé chtějí mít střechu nad hlavou, teplo a dost jídla, ale v tom, že nákladům na samotnou existenci neodpovídají mzdy, minimální mzda, zdanění nízkopříjmových a sociální systém," říká pro eXtra.cz ekonom Jan Bittner.
"Od ekonomického poradce premiéra bych očekával větší sociální citlivost, zvlášť v současné chvíli, kdy rostoucí životní náklady ohrožují širokou část populace, ve které najdeme samostatně žijící seniorky, samoživitele a samoživitelky nebo prostě rodiny s dětmi, které horkotěžko zvládají sladit péči s prací," pokračuje Bittner.