Nové detaily v kauze Nagyová: Nečasova žena i Šlachta promluvili otevřeně o masivním sledování a zatýkání
Přesně 10 let v úterý uplynulo od jedné z největších politických afér v moderních dějinách České republiky. Právě 13. června 2013 došlo k razii tehdejšího policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) na Úřadu vlády – události, která spustila sled událostí známých veřejnosti pod názvem Kauza Nagyová. Aféře, pojmenované podle někdejší šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS), se věnuje i nový dokument televize CNN Prima News podle scénáře investigativce Josefa Klímy.
Snímek s názvem Případ Nagyová 10 let poté obsahuje výpovědi policistů, kteří u zlomových událostí české polistopadové politiky přímo byli, i hlavní aktérky tehdejšího dění – Jany Nagyové (dnes Nečasové), bývalé vrchní ředitelky Sekce kabinetu předsedy vlády ČR a dnešní manželky tehdejšího šéfa vlády Petra Nečase.
Celá kauza je velmi komplexní a tvoří ji několik částí. Mezi neznámější z nich patří zneužití vojenské rozvědky Nagyovou pro sledování tehdejší Nečasovy ženy, korupce spočívající ve výměně luxusních darů pro Nagyovou za přístup k premiérovi nebo vyzrazování tajných informací, ve kterém měli hrát roli i později obvinění kontroverzní podnikatelé a lobbisté Ivo Rittig a Roman Janoušek.
Masivní sledování a odposlechy
„Ten (policejní) zásah (u Nagyové doma – pozn. red.) byl nerelevantní, což mi odsouhlasila i jedná dáma z eskorty, když mě potom převáželi do Ostravy. Říkala, že takhle to být nemělo, protože jsem jí řekla ‚Vy jste mě zatkli docela brutálně‘. Protože tam nastoupili s beranidlem,“ vzpomíná Nečasová na své zatčení. Tehdejší milenka premiéra tak potvrzuje názor části veřejnosti, která dnes považuje celou kauzu za kontroverzní. Jedním z důvodů je právě oprávněnost policejního zásahu a způsob vedení vyšetřování kriminalisty.
Dokument mapuje i události předcházející samotnému zatýkání. Součástí přípravy detektivů byl sběr důkazního materiálu, jehož významnou část tvořily odposlechy. „V průběhu celého vyšetřování jsme nasadili desítky operativních úkolů. Odposlechů, sledování, prostorových odposlechů a samozřejmě jsme narazili i na objekty, které v tu chvíli odposlouchávatelné nebyly,“ popisuje Tomáš Sochr, tehdejší velitel zásahu ÚOOZ.
Shodil jste vládu, řekl Šlachtovi okamžitě Nečas
V nejvyšším čele detektivů ale stál tehdejší šéf ÚOOZ Róbert Šlachta, který v dokumentu podrobně popisuje postup policejní akce ve Strakově akademii.
„Zaklepali jsme na kancelář pana premiéra. Otevřely se dveře a tam seděl premiér (Petr Nečas), doktor (Pavel) Blažek, který v té době byl ministr spravedlnosti, Jan Kubice, který byl ministr vnitra a seděl tam (Martin) Červíček, tehdejší policejní prezident. Měli hlavy v sobě. Musím říct, že dnešní optikou je to jako déjà vu – Blažek je znovu zpátky jako ministr spravedlnosti a trošku se mi to vrací,“ usmívá se před kamerou Šlachta, dnes předseda politického hnutí Přísaha a zastupitel jihomoravského města Pohořelice.
„Sdělili jsme jim, co budeme dělat – že potřebujeme zapečetit kancelář a že jsme zadrželi paní Nagyovou. Poté, když jsme odcházeli, tak premiér Nečas vylezl za mnou a řekl mi, že jsem shodil vládu. Abych si to uvědomil, že tímto končí vláda. Já už jsem v té době samozřejmě věděl, že to je možná náš konec a že to k tomuto bude směřovat, ale jenom jsem opáčil, že jestli někdo shodil vládu, tak je to on – svou činností, kdy připustil, aby paní Nagyová dělala takové věci, které dělala,“ dodává někdejší elitní kriminalista.
V dokumentu vystupují, a tehdejší události a jejich dopady komentují, i další aktéři domácího politického dění před deseti lety. Jsou mezi nimi bývalá místopředsedkyně Nečasovy vlády Karolína Peake nebo někdejší ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Peake tehdy vedla vládní uskupení LIDEM, které se odštěpilo od strany Věci veřejné, aby pokračovalo v koaliční podpoře kabinetu. Kuba později dočasně nahradil Nečase v čele ODS; dnes působí jako hejtman Jihočeského kraje a vede Asociaci krajů ČR.