Novoroční projev Petra Pavla očima expertů: Prezident se dočkal chvály, opomenul ale důležitý rozměr, upozorňují
Prezident Petr Pavel má za sebou první novoroční projev ve funkci. V něm se zmínil o nedávné tragédii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a věnoval se i domácí politice. Vládě vytkl komunikaci s veřejností, naopak ocenil, že v ní nenastaly větší rozepře, a vyslovil se pro přijetí eura. "Osobně si cením dvou věcí, že zmínil euro, vnesl jej do veřejného prostoru a že jeho přijetí podporuje. Druhou věcí, kterou politici opomíjejí, jsou mladí lidé a jejich problémy," uvedl pro eXtra.cz politolog Pavel Šaradín. Co mu v prezidentově projevu naopak chybělo?
Prezident Petr Pavel ve svém premiérovém novoročním projevu, netradičně natáčeném na třetím nádvoří Pražského hradu, zprvu hovořil o nedávné tragédii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) v Praze, následně se věnoval domácí politice. Vládě vytkl komunikaci s veřejností, naopak ocenil, že v ní nenastaly větší rozepře. Vyslovil se pro učinění konkrétních kroků k přijetí společné evropské měny. Oslovil také mladou generaci s tím, že je důležité, aby se zajímala o své okolí a snažila se měnit věci k lepšímu.
Pochvala za zmínku o mladých, kritika za příchylnost k vládě
Jak jeho vystoupení hodnotí politologové? "Pokud bych měl použít slovo, které nejlépe vystihuje projev, pak je to důstojnost. Byl to projev mezi bilancováním a budoucností. Je dobré, že si Češi mohou poslechnout to, jak vidí důležité události minulého roku a jaké má priority," uvedl pro eXtra.cz politolog Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci.
Uvedl, že Pavel je asi jediný politik, který nyní není závislý na žádných volbách. I proto ho překvapilo, že jako osobní téma pojal euro, ale nezmínil konkrétní úkoly pro vládu v boji s inflací či v nastartování ekonomického růstu. Kubáček ocenil, že se Pavel věnoval tragické prosincové události na FF UK i snaze o kultivaci politické diskuse. Očekával ale více "peněženkových témat", protože životní náklady občanů jsou velmi vysoké, což nepomáhá stabilitě, společnost to štěpí a promítá se to do ekonomiky i politiky.
Zahraničí se prezident v projevu vyhnul
Stanislav Balík pro ČTK poznamenal, že asi nelze najít dvě odlišnější polohy novoročních či vánočních projevů než při srovnání Pavlova dnešního proslovu a poselství jeho předchůdce Miloše Zemana v prosinci 2022. "Dynamikou, obsahem, tématy, která zmiňoval, tím, že nebyl zahleděn do sebe a do nějakých svých bojů a bolestí, ale mířil jinam," řekl. V projevu podle Balíka nebylo nic vyloženě nečekaného, překvapila ho ale dynamika a energie, s níž proslov pronášel.
Prezident tentokrát v projevu téměř vynechal zahraniční politiku a konflikty na Ukrajině či na Blízkém východě, k nimž se v minulosti vyjádřil mnohokrát. Podle Balíka tomu evidentně předcházelo rozhodnutí, že na Nový rok do proslovu patří spíše vnitrospolečenské a vnitropolitické věci. Také podle Kubáčka šlo zejména o poslání jasného vzkazu české společnosti, která je zneklidněná, unavená a v níž mnozí nedávný střelecký útok berou jako vyvrcholení nestability.