Obilí z Ukrajiny se nezvládá odvážet. Vyjela první loď, ale třetina ho prý zmizí v Polsku
V pondělí ráno došlo k dalším průlomům v rusko-ukrajinské válce. Z přístavu v Oděse vyplula první ukrajinská loď s obilím určeným na export do Afriky. Konkrétní plavidlo nyní míří do Libanonu a jeho cesta je výsledkem dohody mezi Ruskem a Ukrajinou, kterou moderovalo Turecko. Na ukrajinském obilí je z velké části závislá hlavně Afrika. Informaci jako první zveřejnila turecká mutace CNN, pak se přidalo i tamní ministerstvo obrany.
Jih Ukrajiny, respektive její černomořské pobřeží a tamní přístavy, jsou velmi významným prostorem pro ukrajinskou ekonomiku a její možnosti zajistit vývoz domácí produkce. Tento význam aktuálně nejvíce zdůrazňují komplikace s exportem ukrajinského obilí, týká se to však i dalších komodit. Tyto komplikace by se však měly vyřešit co nejdříve. Podle informací turecké odnože CNN dnes ráno opustila oděský přístav první loď s obilím určeným na prodej Africe. Světovým agenturám to následně potvrdilo turecké ministerstvo obrany.
Obilí na prodej
Další lodě by podle tureckého ministerstva měly následovat v nejbližších dnech. V ukrajinských skladech je podle předchozích zpráv asi 25 milionů tun obilí určeného na export, které měla Ukrajina dodávat hlavně do zemí v Africe. Absence těchto dodávek by mohla rychle skončit hladomorem na černém kontinentě.
Znepokojivé informace přicházejí také z Polska, které se zavázalo vytvořit koridor pro ukrajinské obilí. Bývalý polský ministr zemědělství Jan Ardanowski v tamním rádiovém pořadu prohlásil, že vše rozhodně nejde jako po drátkách. "Bez spolupráce s ostatními zeměmi je pomoc Polska nemožná," prohlásil doslova s tím, že vlaková doprava byla nahrazena kamiony a země tak nevlastní ani dostatek vagónů na obilí.
Třetina se ukradne v Polsku
Problémem je v Polsku také ilegální prodej ukrajinských potravin. Zatímco tuna polského obilí místní nákupčí vyjde kolem dvou tisíc zlotých (cca 10 000 korun), to ukrajinské lze nelegálně koupit už za polovinu. Jeden ze zástupců polských zemědělců odhadl, že se takto ztratí asi třetina ukrajinské produkce převážené přes Polsko. Informoval o tom také web Agronews.com.pl.