Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

OBRAZEM: Den válečných veteránů na Vítkově oslavili Vystrčil, Černochová i Babiš

Místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová a předseda Senátu Miloš Vystrčil.
Zdroj: eXtra.cz/Denisa Bartoňová
Předchozí Další
+ Dalších 8 fotografií
slavnost

Na pražském Vítkově se v pátek sešli vrcholní politici, aby uctili Den válečných veteránů. Věnce k památníku položil například předseda Senátu Miloš Vystrčil, ministryně obrany Jana Černochová nebo místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová. Redakce eXtra.cz byla u toho. 

U příležitosti Dne válečných veteránů si v pátek vojáci, politici i veřejnost na pražském Vítkově připomněli oběti a účastníky válek. Během oslav bylo oceněno přes 100 příslušníků mise 6. polní nemocnice v Afghánistánu, kteří v zemi působili před 20 lety. Další obdrželi vysoká resortní vyznamenání. Vzpomínkové akce se dnes konají i na dalších místech Česka.

Věnce položili Vystrčil i Babiš

Politici, vojáci a zástupci organizací, které pečují o válečné veterány, nejprve položili na Vítkově pod jezdeckou sochou Jana Žižky věnce. Slavnostní akt na Vítkově se uskutečnil za účasti čestných jednotek i historických praporů. Přítomni byli například ministryně obrany Jana Černochová (ODS), náčelník generálního štábu Karel Řehka, předseda Senátu Miloš Vystrčil nebo pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Redakce eXtra.cz na místě zahlédla i expremiéra Andreje Babiše nebo místopředsedkyni Sněmovny Olgu Richterovou (Piráti).

Součástí piety bylo ocenění více než stovky válečných veteránů, kteří se před 20 lety účastnili mise 6. polní nemocnice v Afghánistánu. Podle Černochové byli v zemi nasazeni v době, kdy se Afghánistán zotavoval z války a tamním lidem se nedostávalo péče. Čeští lékaři a zdravotníci podle ní zachránili život nebo ho výrazně zlepšili tisícovkám Afghánců.

Resortní vyznamenání obdrželi mimo jiné pracovníci Vojenského historického ústavu za přípravu expozic v nově zrekonstruovaném vojenském muzeu na Vítkově.

Na veterány se ve světě vzpomíná v den, kdy v roce 1918 vstoupilo v platnost příměří, kterým byly ukončeny boje první světové války. Zatímco v cizině, především v některých anglicky mluvících zemích nebo ve Francii, má svátek široký společenský ohlas, v Česku tolik připomínán není. Oficiálně se u nás slaví od listopadu 2001.

Veteránů z druhé světové války žije v České republice něco přes 120, novodobých přes 16 000. Řehka poznamenal, že počet účastníků novodobých misí se prakticky každodenně zvyšuje, protože armáda má aktuálně v misích téměř 800 vojáků.

Černochová uvedla, že na připomínání Dne válečných veteránů vždy kladla důraz již jako starostka Prahy 2 a chce v tom pokračovat i jako ministryně obrany. Oslavy podle ní nemají být omezeny pouze na pietní akty, ale mají být živou připomínkou válečných veteránů. V projevu na Vítkově vzpomněla na památku československých legionářů z první světové války, letců a dalších vojáků z druhé světové války i na tři desítky vojáků, kteří zemřeli na novodobých zahraničních misích.

Řehka zdůraznil, že je hrdý na to, že může jako voják navazovat na tradici statečných mužů z československých legií, díky kterým mohl vzniknout samostatný stát. Vyzdvihl, že stále žije přes 120 válečných veteránů z druhé světové války. Na Vítkov dnes přišel například generálporučík Miloslav Masopust, bojovník z východní fronty, který se letos dožil 98 let.

Sbírka pomocí vlčích máků

Znamením Dne válečných veteránů je květ vlčího máku. Ten mohou lidé po celý listopad pořídit v kavárnách, knihovnách, obchodech, muzeích, informačních centrech nebo na úřadech. Od 7. do 11. 11. ho pak nabízejí přímo v ulicích měst dobrovolníci s kasičkami.

Celkem plánuje organizace Paměť národa vybrat zhruba tři miliony korun, což tvoří polovinu plánovaných nákladů na pomoc potřebným veteránům a příslušníkům odboje. K dispozici je také elektronická forma příspěvku.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy