Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

OBRAZEM: Přelet vrtulníků, naléhavý projev Petra Pavla i Havlíčkovo volání po míru. Česko si připomíná konec druhé světové války

Prezident Petr Pavel dorazil bez své manželky.
Zdroj: eXtra.cz/Pavel Dvořák
+ Dalších 90 fotografií
pieta

Česko si připomíná výročí konce druhé světové války. Jako každý rok, i letos se uskutečnil pietní akt u Národního památníku na pražském Vítkově, kde nechyběli přední představitelé české vlády, včetně prezidenta Petra Pavla, který poděkoval těm, kdo se postavili na odpor nacistickému zlu, aby mohly další generace žít v míru. Zároveň upozornil na jeho ohrožení ze strany Ruska. Následně prezident v poledne jmenoval nové generály.

Za druhé světové války byly zmařeny miliony životů civilistů a způsobeny škody nepředstavitelné materiální hodnoty kvůli zvrácené ideologii rasové nadřazenosti, řekl v úvodu Petr Pavel. Díky těm, kdo se aktivně postavili na odpor zlu, mohly podle něj další generace prožít své životy v míru.

Za historický paradox označil, že Sovětský svaz byl tehdy podstatnou součástí spojenecké koalice v boji proti agresi a nyní se Rusko samo stalo agresorem a rozpoutalo na evropském kontinentu válku, která si nijak nezadá s druhou světovou svojí ničivostí na životech i materiálních hodnotách. "Můžeme to vidět už více než dva roky každý den, jak se konflikt vyvíjí v neprospěch Ukrajiny," doplnil. Naproti tomu poražené, tehdy nacistické Německo se stalo po hluboké reflexi demokratickou zemí podporující mír a stabilitu v Evropě a pomáhající i v širším okolí, řekl Pavel.

Pavel vyzdvihl investice do bezpečnosti

V projevu dále zdůraznil důležitost členství Česka v Severoatlantické alianci (NATO), dosáhlo tím podle něj těch nejvyšších bezpečnostních záruk v historii. ČR si letos připomíná 25. výročí od vstupu do aliance.

Pavel také vyzdvihl investice do obrany a bezpečnosti. "Bohužel nežijeme ve světě, který by byl bezpečným místem, a je proto důležité, abychom tyto výdaje, byť nejsou malé, vnímali jako investici do bezpečnosti naší i našich dětí," dodal prezident. Podle loni schváleného zákona bude ČR vynakládat každoročně nejméně dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) na obranu.

Jana Černochová se vymezila proti dezinformacím

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) připomněla, že Česká republika je silným spojencem Ukrajiny. "Patříme mezi země, které nejen poskytují tu vojenskou materiální pomoc, ale poskytujeme i výcvik na Libavé, kde jsme schopni vycvičit každoročně na 4000 ukrajinských vojáků," řekla po ukončení ceremoniálu. "Rozhodně to ale není Armáda České republiky ani ministerstvo obrany, kdo by si přál ten konflikt nějakým způsobem eskalovat. Je tomu přesně naopak. Nejvíc si mír přejí čeští vojáci a ministryně obrany," dodala.

Opoziční politik Karel Havlíček uvedl, že každá válka končí mírem. "Musí se jednat a je to pochopitelně na velmocích, i když Česká republika je součástí silného uskupení Evropské unie, je to o Spojených státech. A společně s Ukrajinou se válka musí ukončit mírovým jednáním. Myslím, že i Ukrajina se kloní k tomu, že jednání jsou nezbytná. Jsme přesvědčení, že o co dříve ta jednání budou, o to lepší pozici si Ukrajina připraví pro ukončení konfliktu," řekl novinářům.

Vzpomínková akce na Vítkově začala vojenskou přehlídkou. Ústřední hudba armády zahrála státní hymnu, následně vojáci za tónů husitského chorálu přinesli historické prapory. Jako první posléze položil věnec k hrobu neznámého vojína Pavel, po něm se přišli poklonit předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a premiér Petr Fiala (ODS). Následovali ministryně obrany a náčelník generálního štábu Karel Řehka, pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) či zástupci církve. Přišli také veteráni, zástupci veteránských spolků či sokolové. Nad Vítkovem proletěly vojenské stíhací letouny a vrtulníky.

Petr Pavel jmenoval nové generály

Prezident Petr Pavel dnes na Pražském hradě také po roce na návrh vlády povýšil ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku z hodnosti brigádního generála na generálmajora. Brigádním generálem se stal ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Vít Hendrych. Při příležitosti Dne vítězství hlava státu povýšila dalších 11 vojáků, policistů či hasičů.

Šéfa kontrarozvědky Koudelku prezident jmenoval brigádním generálem před rokem. Pavlův předchůdce na Pražském hradě Miloš Zeman, který byl ke Koudelkovi a BIS silně kritický, obdobnému vládnímu návrhu předtím sedmkrát nevyhověl.

Hendrych nastoupil do čela GIBS loni v září. Nahradil Radima Dragouna, kterému v srpnu skončilo pětileté funkční období a současně zvítězil ve výběrovém řízení na pozici olomouckého vrchního státního zástupce.

Do hodnosti brigádního generála ve výslužbě povýšil Pavel na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) bývalého ředitele Vojenského zpravodajství (VZ) Jiřího Růžka. Brigádními generály jmenoval ředitele Sekce vojenského zdravotnictví ministerstva obrany Michala Barana, velitele kybernetických sil a informačních operací Radka Haratka, náčelníka štábu Velitelství pro operace Martina Janatku a velitele čtvrté brigády rychlého nasazení Jiřího Líbala.

Na návrh ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) jmenoval prezident brigádními generály šéfa operačního centra policejního prezidia Františka Habadu, ředitele Útvaru speciálních činností policie Milana Černeka, ředitele jihomoravských hasičů Jiřího Pelikána, velitele hasičského útvaru ochrany Pražského hradu Radka Stránského a brigádním generálem ve výslužbě bývalého ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra Zemana.

Brigádním generálem Pavel také jmenoval Petra Červeného, ředitele Věznice Příbram, a to na návrh ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS).

Prezident povyšuje do generálských hodností vojáky, policisty či hasiče dvakrát ročně, a to na den vzniku samostatného Československa 28. října a u příležitosti Dne vítězství 8. května.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy