OBRAZEM: Romští uprchlíci z Ukrajiny přebývají na pražském Hlaváku: Spaní na studené podlaze a nedostatek jídla
Stovky uprchlíků z Ukrajiny, především romského původu, nyní přežívají na pražském hlavním nádraží. Podle snímků, které na místě pořídil fotograf redakce eXtra.cz, si lidé neužívají žádného luxusu, naopak. Přebývají v nedůstojných podmínkách.
Příděly jídla pro uprchlíky jsou nedostatečné, kapacity pro nouzové přespání na nádraží jsou často naplněny a je běžné, že rodiny nocují na podlaze, napsala v tiskové zprávě Iniciativa Hlavák, která sdružuje dobrovolníky pomáhající uprchlíkům.
"Současná situace na Hlaváku je den ode dne náročnější a dlouhodobě není udržitelná. Nejsme schopni lidem na útěku poskytovat adekvátní a důstojnou pomoc. Ne bez zásadní pomoci státních institucí," stojí ve zprávě, kterou má redakce eXtra.cz k dispozici.
Dobrovolníci z Hlaváku si stěžují na špatné podmínky pro uprchlíky: Rakušan chce změnit formu pomoci
Problémem číslo jedna jsou lůžka
Problémem jsou podle dobrovolníků omezené možnosti noclehu. V sále Fantovy budovy je 70 lůžek, která poskytla Správa železnic, dalších až 210 lidí může přespávat v přistaveném sedačkovém vlaku. "I tyto kapacity jsou ale často naplněny. Běžně se děje, že celé rodiny spí na studené nádražní podlaze. Například v sobotu 7. května na nádraží nocovalo více než 400 lidí. Za měsíc duben přespalo na nádraží v součtu nejméně 3807 lidí," uvedla iniciativa.
Rakušan má plán
Kvůli situaci na hlavním nádraží v Praze vznikne dočasné přístřeší se zázemím, aby lidé nemuseli spát na chodbách. Zapojí se i neziskové organizace, uvedl dnes dopoledne na Twitteru ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Jeho mluvčí Jakub Veinlich ČTK řekl, že stavba by měla začít dnes a městečko by mělo sloužit zhruba 150 lidem. "Kde bude, sdělovat nebudeme," uvedl.
Situace na pražském hlavním nádraží se řeší. Lidi nenecháme spát na chodbách. Vznikne proto dočasné přístřeší s veškerým zázemím. Zapojené budou i neziskové organizace. Stále jednáme s Maďarskem o zrychlení screeningu příchozích do ČR.
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) May 11, 2022
A díky všem, kteří pomáhají!
Praha už nemá volné kapacity pro ubytování běženců přijíždějících do města. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) ráno napsal, že město zvažuje vytvoření stanového městečka pro uprchlíky, což měla být až poslední možnost a vládu před tím dříve varoval.
"Situace na pražském hlavním nádraží se řeší. Lidi nenecháme spát na chodbách. Vznikne proto dočasné přístřeší s veškerým zázemím. Zapojené budou i neziskové organizace. Stále jednáme s Maďarskem o zrychlení screeningu příchozích do ČR," uvedl Rakušan. Mnozí z romských uprchlíků z Ukrajiny mají dvojí občanství a jako občané Maďarska nemají na pomoc v ČR nárok.
Zvažujeme vytvoření stanového městečka pro uprchlíky. Mrzí mě to, protože jsem před tím vládu @P_Fiala varoval. Měla to být až poslední možnost. Bohužel kapacity Prahy došly. Nemáme kde dál brát. Třeba situace na hlavním nádraží je přes všechnu naši snahu za hranou důstojné péče. pic.twitter.com/QcU88BbwBQ
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) May 11, 2022
Praze hrozí kolaps
Hřib konstatoval, že hlavní město už nemá volné ubytovací kapacity. "Nemáme kde dál brát. Třeba situace na hlavním nádraží je přes všechnu naši snahu za hranou důstojné péče," poznamenal.
Už v pondělí primátor vyzval vládu, aby vytvořila systém, podle něhož bude možné rozdělovat ukrajinské uprchlíky rovnoměrně do všech krajů. Hlavnímu městu jinak hrozí kolaps a bude muset kvůli přetíženosti zavřít své centrum pro uprchlíky ve Vysočanech, sdělil Hřib ČTK.
Válka na Ukrajině
Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.
V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.
Mohlo by vás zajímat:
Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli