Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Obří dědictví Jevgenije Prigožina: Diamanty drancoval v Africe, ropu v Sýrii, zůstaly po něm miliardy

Jevgenij Prigožin zemřel během pádu letadla severně od Moskvy.
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Dalších 5 fotografií
majetek

Smrt šéfa Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina vyvolala mnoho otázek – ta možná nejdůležitější ale zní, komu nyní připadne obrovské bohatství zesnulého Rusa. Jeho majetek totiž podle nejčastějších odhadů činí 2 miliardy liber, tedy zhruba 56,2 miliardy korun. Velký otazník nad tím, zda si Prigožinovo jmění rozdělí jeho rodina, anebo byznysoví konkurenti, se pokouší rozluštit indický zpravodajský web Zoom News. A není rozhodně sám.

V červenci tohoto roku, tedy několik týdnů poté, co se wagnerovci v čele s Jevgenijem Prigožinem pokusili o vojenskou vzpouru proti vedení ruské armády a tamnímu ministerstvu obrany, provedly bezpečnostní složky razii v úkrytu někdejšího blízkého spojence šéfa Kremlu Vladimira Putina.

V Prigožinově honosném sídle byly nalezeny zbraně, munice a obrovské množství bankovek a zlatých cihel. Ruské oficiální kanály poté uvedly, že během razie bylo v nemovitostech šéfa wagnerovců nalezeno asi 600 milionů rublů v hotovosti (zhruba 140 milionů korun). Britský The Independent uvádí, že policisté na příkaz Kremlu objevili také množství cestovních pasů Prigožina na různá falešná jména.

Prigožin dostával také peníze přímo od vlád

Celkový majetek ruského podnikatele se skládá rovněž z počtu luxusních jacht a soukromých letadel. Hodnota jeho luxusního paláce má dosahovat až 7,5 milionů liber (přes 210 milionů korun). Obsáhlý vozový park Prigožina zahrnuje i americký automobil Lincoln Continental z roku 1975 v nevyčíslitelné hodnotě. Byznys Rusa se skládal ze společností působících v ropném a plynovém průmyslu, obchodu s diamanty a cennými kovy a dalších lukrativních odvětvích.

Únorová zpráva ruských úřadů uvádí, že za poslední čtyři roky si svým podnikáním Prigožin přišel na více než 250 milionů dolarů (přes 5,5 miliardy korun). Obchodní zájmy svého šéfa sledovala i žoldnéřská Wagnerova skupina – zpravodajské informace hovoří o tom, že v zemích, kde působila, loupila diamanty, zlato, ropu a plyn. Spolu s tím údajně Prigožin dostával také peníze přímo od vlád. Měl dokonce vydělávat i na některých pochybných státních zakázkách a drancování přírodních zdrojů.

Dobrý byznys v Africe

Prigožinovo působení se údajně týkalo nejméně deseti afrických zemí, kde se věnoval i dalším činnostem – vedle těžby a jiných obchodních aktivit i zajišťování bezpečnosti a výcviku ve zbrojení. Na africkém kontinentu začal ruský podnikatel v Súdánu, který se zmítal v občanské válce. Poté, co do země v roce 2017 dorazila ruská armáda, dostal Prigožin za úkol jednat s tamními povstalci. Od té doby jeho společnost M Invest provádí v Súdánu těžbu zlata – zálusk měl ale šéf wagnerovců i na ropné vrty, na které se však nedostalo.

Chuť si ale spravil v Sýrii. Tamní vláda totiž slíbila, že Prigožinově společnosti poskytne 25procentní podíl na ropných vrtech, které Rusové vymaní z kontroly povstaleckých skupin. Kromě toho se vůdce wagnerovců těšil i z příjmů plynoucích z obchodu se dřevem nebo s nápoji. Kam nyní budou peníze z těchto výhodných kontraktů mířit, je však velkou otázkou. Někteří experti se podle Zoom News dokonce domnívají, že se válka o jejich ovládnutí rozhoří i mezi samotnými wagnerovci.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy