Odpálení přehrady by mohlo Rusy přijít draho, říká analytik. Krym by podle něj mohl padnout kvůli nedostatku vody
Jaké důsledky bude mít odpálení Kachovské přehrady na průběh války na Ukrajině? Analytik Jiří Vojáček promluvil o reálných důsledcích zničení vodního díla na postup ukrajinské protiofenzivy. Zaplavení krajiny v regionu totiž může Rusům reálně pomoci zpomalit ukrajinský postup. Odborník na dotaz eXtra.cz také odpověděl na to, zda je možné, že se zničením zásadního vodního zdroje Rusko připravuje na to, že přijde o Krym.
Kachovská přehrada v okupované části jižní Ukrajiny byla vyhozena do povětří. Na svědomí to mají mít ruské jednotky, ačkoli Moskva z exploze viní ukrajinské síly. Kvůli zničení Kachovské přehrady hrozí na mnoha místech zaplavení a v Chersonské oblasti začala evakuace. Podle ruské agentury TASS se může zničení dotknout asi 80 obcí a v záplavové zóně může být zhruba 300 domů. Ukrajinské úřady mluví o přímém ohrožení až 20 tisíc lidí.
Statement by UkrHydroEnergo:
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) June 6, 2023
Russia blew up Kakhovka hydroelectric power plant in the early hours of 6th June.
Its engine room has been destroyed completely. The station cannot be restored.
By preliminary forecast, the reservoir is expected to run out within the next 4 days.… pic.twitter.com/BD1Aj9Q3SA
Český analytik Jiří Vojáček má v tom, kdo zaútočil na přehradu, vcelku jasno. "Rozbití hráze Kachovky se čekalo a samozřejmě znamená jediné. Rusové očekávají ukrajinskou ofenzivu a v případě, že by byla mířena z pravého břehu Dněpru směrem na Krym, záplavami a následným rozmočením území ji zpomalí. Ve válkách se to dělá už po staletí," píše Vojáček na svém Twitteru.
Voda pro Krym bude problém
V souvislosti právě se zničením krymského nejdůležitějšího zdroje vody se nabízí možnost, že Rusko pomalu počítá s tím, že o poloostrov v důsledku prohrané války přijde. To Vojáček odmítá, ale připouští, že právě zásoby vody budou možná představovat problém. "Ztráta Krymského poloostrova by pro Rusko byla naprostá politická pohroma, to si myslím, že by prezident Putin těžko ustál," říká analytik.
"Ta voda se tam dá dostat ještě dvěma způsoby, vodovodem podél moře z Donbasu a dále přes Kerčský most. Rusové určitě doufají, že oba tyto způsoby dodávek udrží. Já si naopak myslím, že to pro ně bude velice složité," odpověděl Vojáček na dotazy redakce eXtra.cz s tím, že to pro Ukrajince může představovat velmi dobrou šanci ke znovudobytí právě Krymu.
Reakce z Česka
Ukrajinská města se v důsledku zdemolované přehrady připravují na povodňovou vlnu, která ohrožuje města pod přehradou. "Útok na Kachovskou přehradu způsobil humanitární katastrofu, která se dotkne tisíců nevinných lidí. Ruská agrese na Ukrajině je ničím neospravedlnitelná, navíc způsobuje obrovské utrpení a tragédie," uvedl Petr Fiala k útoku podle ČTK. "Toto je třeba zastavit. Jedinou cestou k míru je naše silná pomoc a podpora Ukrajině," dodal.