Trendy
Karel Heřmánek Love Island 2024 Výměna manželek 2024 Clash of the Stars 9

Olympiádou cloumá obří skandál. Zápasí na ní boxerky s mužskými hormony. Je to jako když ženskou bije chlap, zuří experti

Olympiáda v Paříži: Boxerky Imane Khelif a Lin Yu-ting vyvolávají kontroverze. Neměly by bojovat se ženami, říkají lidé
Zdroj: Profimedia/Koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
olympiáda

Olympijské hry v Paříži řeší další kontroverzi. Povolení startovat na nejvýznamnější sportovní akci světa mají totiž i dvě boxerky, kterým byly zjištěny mužské hormony. Jde o Alžířanku Imane Khelif a Lin Yu-ting z Tchaj-wanu. V minulosti byly diskvalifikovány z mistrovství světa, protože u nich byly nalezeny mužské chromozomy XY. „Je šokující, že jim bylo povoleno nastoupit. Co se to děje?“ napsal k tomu na síti X irský boxer Barry McGuigan. Podle Khelif se naopak lidé spikli proti Alžírsku, aby nemohlo vyhrát.

Na olympijských hrách se letos řeší jedna kontroverze za druhou. Některé diváky popudila úvodní ceremonie, pozdvižení pak způsobil start nizozemského volejbalisty, který dříve zneužil dvanáctiletou dívku.

Nyní část sportovců řeší start dvou boxerek, které byly v minulosti z ženských soubojů diskvalifikovány. O co jde? Na loňském mistrovství světa byly obě sportovkyně vyloučeny, protože neuspěly "v testech genderové způsobilosti". Alžířanka Imane Khelif a Lin Yu-ting z Tchaj-wanu měly mít nadlimitní množství mužského hormonu testosteronu a také jim byl zjištěn mužský chromozom XY.


Situace, kdy se žena narodí s těmito chromozomy, je výjimečná, ale může se stát. Jak uvádí web americké Národní organizace pro vzácná onemocnění, přestože mají chromozomy XY, vypadají dívky s takzvaným Swyerovým syndromem jako ženy a mají funkční ženské genitálie a struktury včetně vagíny, dělohy a vejcovodů.

Mužské hormony znamenají větší sílu

Start žen s těmito charakteristikami však vyvolal na olympiádě bouři. "Je šokující, že jim skutečně dovolili zajít tak daleko. Co se to děje?" napsal na sociálních sítích například bývalý mistr světa v boxu Barry McGuigan

„Připomeňme si, že muži, ať už se identifikují jakkoli, mají o 162 procent silnější úder než ženy. To je největší výkonnostní rozdíl mezi muži a ženami,“ uvedla pak na X bývalá plavkyně Nancy Hogshead. Odmítavé postoje veřejnosti ve čtvrtek umocnila výhra Khelif nad Italkou Angelou Carini, která boj v ringu vzdala po 46 sekundách a v slzách.

"Zápas jsem ukončila, protože po té druhé ráně jsem cítila silnou bolest nosu. A po letech zkušeností v ringu a s bojem jsem řekla, že to stačí, nemohla bych zápas dotáhnout až do konce," uvedla Italka.

Olympijský výbor podpořil kontroverzní boxerky

Mezinárodní olympijský výbor však za rozhodnutím umožnit sportovkyním závodit plně stojí. „Všichni sportovci účastnící se boxerského turnaje dodržují předpisy o způsobilosti a vstupu do soutěže, stejně tak i všechny platné lékařské předpisy v souladu s boxerskou jednotkou pro Paříž 2024,“ uvedl v prohlášení mluvčí MOV.

Zatímco Lin Yu-ting se ke sporům nevyjádřila, Khelif podle listu The Guardian uvedla, že se stala obětí „velkého spiknutí“, když byla těsně před finále na loňském mistrovství světa diskvalifikována. "Lidé se spikli proti Alžírsku, aby jeho vlajka nebyla vztyčena a nezískalo zlatou medaili," řekla sportovkyně.

Letní olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry se uskutečnily od pátku 26. července 2024 do neděle 11. srpna 2024. Místem konání byla Paříž, která tento sportovní svátek hostila už v letech 1900 a 1924. Čeští olympionici odhalili kontroverzní kolekci pro Paříž.

Medaile na LOH

Český olympijský tým se v umístil v pořadí národů na 28. místě. Češi získali celkem 3 zlaté medaile (kanoista Josef Dostál, kanoista Martin Fuksa, tenisté Tomáš Macháč a Kateřina Siniaková) a dvě bronzové (atletka Nikola Ogrodníková a kordisté Jiří Beran, Jakub Jurka, Martin Rubeš a Michal Čupr)

LOH Tokio 2020 | ZOH Peking 2022 | LA 2028


Související články

Další články

Nejnovější kauzy