Opičí neštovice se rapidně šíří světem, dorazily i do Evropy. Ve Švédsku zjistili nebezpečnou variantu
Opičí neštovice se dál šíří světem. Nakažlivou nemoc objevili podle ČTK naposledy v Pákistánu. Nemělo by se však jednat o novou variantu nemoci mpox. Tu naopak zjistili ve čtvrtek ve Švédsku. Světová zdravotnická organizace vyhlásila v úterý nejvyšší stupeň varování před touto nemocí, která pochází z Afriky a smrtelná je zhruba pro tři procenta nakažených.
Pákistánské úřady zachytily tři pacienty s podezřením na virové onemocnění mpox, známé jako opičí neštovice. Jeden případ se potvrdil, nejedná se však o novou variantu nemoci mpox, dodalo později pákistánské ministerstvo zdravotnictví.
Virová infekce byla u pacientů zjištěna při jejich příjezdu ze Spojených arabských emirátů, uvedlo ministerstvo. Všechny tři osoby jsou v karanténě, u jedné z nich byla přítomnost viru mpox už potvrzena, nejedná se však o jeho o novou variantu, před kterou varovala tento týden Světová zdravotnická organizace (WHO). Pákistán zaznamenal případy nemoci už dříve.
Novou variantu zjistili ve Švédsku
WHO vyhlásila tento týden nejvyšší stupeň varování poté, co byla identifikována nová varianta viru mpox. Nákazu novou variantou nemoci mpox oznámilo ve čtvrtek Švédsko, v němž se jednalo o první případ mimo Afriku.
„Během odpoledne jsme dostali potvrzení, že máme ve Švédsku jeden případ toho závažnějšího typu mpox, toho zvaného Clade I,“ oznámil podle agentury Reuters švédský ministr zdravotnictví a sociálních věcí Jakob Forssmed. Nakažená osoba předtím byla v části Afriky, kde se nákaza šíří.
Už v úterý Africká unie vyhlásila nejvyšší stupeň ohrožení veřejného zdraví na celém kontinentu. Nejpostiženější africkou zemí je Kongo.
Jaké jsou příznaky nemoci
Mpox je virové onemocnění, které se přenáší ze zvířat na člověka, ale také těsným fyzickým kontaktem s osobou nakaženou virem. Nemoc se projevuje vyrážkou s puchýřky, pacienti také trpí horečkami, případně pociťují celkové vyčerpání. Nemoc, která nejčastěji postihuje děti do 15 let, je smrtelná zhruba pro tři procenta nakažených.
Evropské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) zároveň v pátek zvýšilo stupeň ostražitosti kvůli nebezpečí šíření virového onemocnění mpox (dříve opičí neštovice) z nízkého na mírný.
ECDC uvedlo, že nyní vnímá riziko pro širší populaci a cestovatele jako mírné. Dodalo, že pravděpodobnost trvalého přenášení do Evropy je velmi nízká za předpokladu, že importované případy budou rychle diagnostikovány a budou zavedena kontrolní opatření.