Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Opozice cupuje vládní balíček: Poprava živnostníků, zuří Havlíček. Okamura mluví o podvodu

Petr Fiala, Karel Havlíček a Alena Schillerová
Zdroj: profimedia / koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 8 fotografií
vládní balíček

Vládní konsolidační balíček, který kabinet Petra Fialy představil ve čtvrtek, vyvolal početné reakce napříč společností a politickým spektrem. Balíček přinese zvýšení firemních daní, daně z tabáku, alkoholu a hazardu nebo z nemovitostí. Úspory na provoz státu by se měly pohybovat ve výši 11,2 miliard korun. Více peněz chce stát vybrat z tabáku, alkoholu i hazardu. Opozice v drtivé většině balíček tvrdě zkritizovala.

Zvýší se také odvody živnostníků a stát opětovně zavede nemocenské pojištění pro zaměstnance. Snížené sazby daně z přidané hodnoty (DPH) se sloučí na 12 procentech, dosud byly deset a 15 procent. Změny mají platit od příštího roku.

Velká část kritiků vládě vyčítá, že zvýšení příjmů státu je de facto reakcí na zrušení superhrubé mzdy od roku 2021. Po jejím zrušení se daň z příjmu počítá z hrubé mzdy – tedy z nižší částky, proto je i výsledná daň nižší. Toto opatření přitom mělo být v platnosti pouhé dva roky, tedy do konce roku 2022. Obnovení superhrubé mzdy však dala Fialova vláda červenou.

Změny přinesou zdražování, zní z opozice

Opozici se nelíbí, že změny budou pro občany znamenat zdražování. Podle šéfa SPD Tomia Okamury vláda podvedla rodiny s dětmi například tím, že zdražuje kojeneckou stravu, protože ji přesouvá z desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty do nově zřizované dvanáctiprocentní sazby, nebo ruší školkovné.

Okamura připomněl, že hnutí SPD například navrhlo zdanění dividend vyplácených do zahraničí ze zisků v tuzemsku. Podle něj měla vláda také uskutečnit reformu exekucí, aby se lidem v exekuci vyplatilo mít zaměstnání za standardní mzdy.

Tvrdá kritika od Havlíčka

Snahu vlády zpomalit tempo zadlužování státu uvítala Národní rozpočtová rada. Podle ní objem navrženého konsolidačního balíčku odpovídá ekonomické i fiskální situaci země. O neudržitelnosti zadlužování státu mluvil na tiskové konferenci i premiér Petr Fiala (ODS). Nulovou daň z přidané hodnoty na knihy přivítali také tuzemští nakladatelé, kteří to vnímají jako důsledek svých dlouholetých snah o její prosazení.

Balíček ostře kritizoval i Karel Havlíček (ANO). Zejména pak jeho prezentaci na několikahodinové tiskovce. "Vláda na tiskovce mluvila hodinu o ničem a poté mnohé neřekla. První dojem. Poprava živnostníků, snížení konkurenceschopnosti podniků, nepříjemné zprávy pro zaměstnance, smutná budoucnost pro důchodce. DPH mohlo dopadnout hůře. Hospodářská politika nebo důchodová reforma nula," odsoudil Fialův představený balíček na Twitteru.

Kalousek: Hlavně nepovolit

Naopak neúspěšná kandidátka na prezidenta Danuše Nerudová balíček a zejména důchodovou reformu podpořila. "Vláda dnes představuje důchodovou reformu. Není dokonalá, já sama bych našla body, kde bych byla odvážnější. Je ale nesmírně důležité pro budoucnost naší země, že se našel tento kompromis," okomentovala balíček a byla i u jeho zveřejnění.

S návrhem vlády ve většině souhlasí i Miroslav Kalousek, má ale své výhrady. "Osobně mi nejvíc vadí nemocenská, vyšší progrese u DPFO a skromné úspory na výdajích. Nicméně přesto pokládám téměř za zázrak, že se pět stran dokázalo dohodnout alespoň na tomhle. Uvědomme si, prosím, že nedohoda by znamenala rozpočtovou katastrofu. Teď hlavně nepovolit," burcuje.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy