Opozice neuspěla: Vláda úsporný balíček protlačila Sněmovnou k dalšímu čtení
Po třídenní zdlouhavé debatě je jasno. Vládní balíček, který má za úkol stabilizovat státní finance, míří v Poslanecké sněmovně k dalšímu projednávání. Opozici se nepodařilo přehlasovat vládní koalici a návrh změn ve financích vrátit Fialově vládě k přepracování, či ho rovnou zamítnout. Nad návrhy debatovali poslanci od středy dlouhé hodiny. Informaci přinesla ČTK.
Fialova vláda v materiálu uvádí, že v příštím roce by měla navrhovaná opatření v konsolidačním balíčku zlepšit saldo státního rozpočtu o 97,7 miliardy korun. Společně za příští a přespříští rok má jít až o 150,7 miliardy. Balíček mění 63 zákonů. Jde hlavně o rušení daňových výjimek a některá zjednodušení. Vláda nevylučuje změny v balíčku, ale chce na ně přistoupit tehdy, pokud se na nich koalice dohodne. Balíček chce schválit do konce roku, aby mohl začít platit v příštím roce, píše ČTK.
„Ozdravný balíček jsme připravili tak, aby v horizontu dvou let snížil veřejný deficit z dnešních 3,5 % HDP na 2,4 % v roce 2025. To je důležité sdělení z toho důvodu, že pokud se nám podaří tento balíček schválit, tak už v příštím roce začneme plnit alespoň jedno z maastrichtských kritérií a budeme mít deficit pod 3 % HDP,“ napsal si na svůj Twitter těsně před schválením premiér Petr Fiala.
Alena Schillerová před balíčkem varovala
Naopak opozice před případným přijetím balíčku varovala. „Věřím, že v této Sněmovně nemohl zůstat poslanec, který by věřil tomu, že ministr financí Zbyněk Stanjura dodržel slib a většinu úspor nalezl na výdajové straně rozpočtu, že tu není ani jeden poslanec, který by nevěděl, že daňový balíček je nejvyšší zvýšení daní v novodobé historii naší země, což je zradou od vlády na voličích, programovém prohlášení, Sněmovně, ale hlavně zradou sama sebe,“ řekla ve sněmovně Alena Schillerová z hnutí ANO před hlasováním podle webu iRozhlas.cz.
Samotný návrh zákona jako takový má přinést státu v příštím roce navíc 35,2 miliardy korun. V roce 2025, až začne platit zvýšená sazba daně z příjmů firem, mají příjmy státu stoupnout o 37,1 miliardy korun. Součástí projednávaného návrhu zákona tak nejsou omezování dotací a redukce státních výdajů, které mají pokrýt zhruba polovinu z plánované konsolidace.