Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Opuštěný Putin: Vojáci ho mají plné zuby, wagnerovce na Moskvu asi pustili schválně, míní analytik

Vladimir Putin jako kůl v plotě: Vlastní armáda od něj dává ruce pryč
Zdroj: profimedia, koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 6 fotografií
VZPOURA WAGNEROVCŮ

Vladimir Putin zažil v Rusku perné chvilky, o které se postaral Jevgenij Prigožin. Nyní vyplulo na povrch, že měl o vzpouře wagnerovců dopředu vědět vysoce postavený ruský generál Sergej Surovikin, tvrdí The New York Times, odvolávající se na vyjádření amerických vládních činitelů. Ti mají při analýze k dispozici informace od zpravodajských složek. Ve Spojených státech se nyní snaží zjistit, zdali Surovikin rebelii nepomáhal uskutečnit a jestli neměla širší podporu mezi velením. Nové zjištění probrala redakce eXtra.cz s expertem Jiřím Vojáčkem.

Dramatická výprava, kterou žoldácká skupina Jevgenije Prigožina podnikla minulou sobotu, stále vyvolává řadu otázek. Podle amerických činitelů se jeví, že Prigožinův pokus o puč a sesazení ministra obrany Sergeje Šojgua a náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova, mohl mít mezi ruskou generalitou širší podporu, tvrdí deník The New York Times. O nových spekulacích jsme pohovořili s vojenským analytikem a publicistou Jiřím Vojáčkem.

Vojáčka jsme se zeptali, jestli skutečnost, že se Wagnerova skupina dostala během soboty na 200 kilometrů od Moskvy, aniž by čelila organizovanějšímu odporu, skutečně neprokazuje širší podporu vzpoury v řadách ruské armády.

Surovikina vyloženě stvořil Putin

„Myslím si, že nějaké informace dovnitř armády probublat musely. Jestli je to tak, jak tvrdil Prigožin, že to už několik dní připravovali a že vojáci z Wagnerovy skupiny i psali domů, ať se jejich rodiny připraví na něco mimořádného, tak to do středního velení prosáknout muselo, alespoň mezi některé lidi,“ uvažuje analytik. Pochybuje však, že se to týkalo právě Surovikina.

„Jeho vlastně vytáhl Putin, Surovikin je jeho chráněnec, historicky první velitel ruského letectva, který nikdy nelétal, a tak dále. A pak je otázka, jestli by o tom Putinovi Surovikin řekl. Já myslím, že ano, proto bych si myslel, že zrovna před Surovikinem tuhle informaci zatajili,“ pochybuje odborník o závěrech amerického deníku.

Velení je na Kreml naštvané

Vojáček přitakává, že střední a nižší velení je na Kreml skutečně naštvané a Putin se mezi ním netěší oblibě. „Ovšem u nejvyššího velení, které on dostal do funkcí, je to bez problémů, a to je v Rusku hlavní,“ uvažuje nad rozsahem komplotu a zcela souhlasí se shrnutím, že když se láme chleba, lidé si vybírají strany. Nachází historickou paralelu s Napoleonovým návratem z vyhnanství na ostrově Elba. „Podle mě wagnerovci prostě jednotky, které proti nim šly, ukecali,“ usuzuje Vojáček.

„Ruská armáda, to jsou z velké části stále záklaďáci, a představte si tu situaci: proti vám se valí po zuby ozbrojených x tisíc vrahů, násilníků, profesionálních žoldáků. Vám je devatenáct a nemáte ani zkušenosti, ani dobrého velitele. Co uděláte? Půjdete jim z cesty,“ odhaduje příčiny toho, proč Wagnerova skupina Ruskem projela jako nůž máslem.

Analytik také zdůrazňuje skutečnost, že jediné tři složky ruské armády, které se s wagnerovci střetly, byly ty, které jim nemusely čelit tváří v tvář. „Piloti stíhacích bombardérů, piloti vrtulníků a dělostřelci. Pokud někdo stanul před wagnerovci, zjevně se s nimi domluvil, nebo je prostě nechal jít,“ poukazuje nakonec Vojáček na zajímavý psychologický faktor.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy