Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Papírová revoluce v Číně? Náměstí vypadají jako válečné zóny, protestující drží nepopsané bílé listy

Revoluce v Číně? Davy s bílými papíry žádají konec komunistů
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
FOTO

Čína se otřásá v základech. Protesty proti drakonickým covidovým opatřením se postupně změnily na protesty proti vládě komunistické strany a současného vůdce Si Ťin-pchinga. Statisíce lidí vyrazily do ulic s bílým papírem - symbolem hnutí, které se snaží o změnu politického směřování země. Tak, jako se o to už jednou pokusili. Když se totiž minule Čína pokoušela o revoluci, stálo to životy desítky milionů jejích obyvatel, uvádí New York Times.

Nepokoje v Číně vypukly po téměř tři roky trvajících opatřeních proti šíření koronaviru, která zahrnují opakované uzávěry hned při výskytu prvních případů nákazy a téměř každodenní testování obyvatelstva. Demonstrace odstartoval nedávný požár v metropoli Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, který si vyžádal deset obětí. Objevily se totiž informace, že kvůli protipandemickým opatřením se lidé nemohli dostat z hořící budovy a záchranáři zase nemohli k nim, píše ČTK.

Bílý papír je symbol odporu

Symbolem protestujících po celé Číně se stal list bílého papíru. Symbolizuje slova, která kvůli komunistické cenzuře nemohou být ani vyslovena, ani napsána. Bílé papíry se Čínou šíří jako lavina. Hodně k tomu přispívají i sociální sítě. Kdysi výkonná cenzurní mašinerie, o které si státnické špičky myslely, že dokáže na internetu zamaskovat cokoliv, prostě přestala stíhat. Situace si všímá web New York Times. Protestující prostě čínské cenzory zahltili.

Cenzura nestíhá

Důkazem o tom jsou videa, která dříve mizela během vteřin. Teď zůstávají na všech čínských sociálních sítích i webech dlouhé hodiny. To by dříve bylo absolutně nepředstavitelné. Stejně jako organizovaný disent, který se v zemi vytvořil doslova ze dne na den. Tato videa se samozřejmě dají dohledat i na západním Twitteru.

Protesty po celé zemi

O víkendu se konaly protesty v Šanghaji, v Pekingu a dalších velkých městech. Kromě ukončení koronavirových opatření demonstranti na některých místech požadovali i rezignaci prezidenta Si Ťin-pchinga a konec vlády komunistické strany. Mnoho zpravodajských serverů mluví o rodící se revoluci a zároveň připomíná, jak dopadla ta poslední.

Obavy z masakrů lidí

Čínská kulturní revoluce proběhla v šedesátých letech a jejím výsledkem byly desítky milionů mrtvých, totální rozvrat čínské ekonomiky a skoro kompletní zničení čínského kulturního dědictví. Mao Ce-tung a jeho kumpání tenkrát velmi tvrdě zasáhli proti lidem, kteří požadovali reformování tehdejších komunistů.


Související články

Další články

Nejnovější kauzy