Papírová revoluce v Číně? Náměstí vypadají jako válečné zóny, protestující drží nepopsané bílé listy
Čína se otřásá v základech. Protesty proti drakonickým covidovým opatřením se postupně změnily na protesty proti vládě komunistické strany a současného vůdce Si Ťin-pchinga. Statisíce lidí vyrazily do ulic s bílým papírem - symbolem hnutí, které se snaží o změnu politického směřování země. Tak, jako se o to už jednou pokusili. Když se totiž minule Čína pokoušela o revoluci, stálo to životy desítky milionů jejích obyvatel, uvádí New York Times.
Nepokoje v Číně vypukly po téměř tři roky trvajících opatřeních proti šíření koronaviru, která zahrnují opakované uzávěry hned při výskytu prvních případů nákazy a téměř každodenní testování obyvatelstva. Demonstrace odstartoval nedávný požár v metropoli Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, který si vyžádal deset obětí. Objevily se totiž informace, že kvůli protipandemickým opatřením se lidé nemohli dostat z hořící budovy a záchranáři zase nemohli k nim, píše ČTK.
Human’s crave freedom.
— Collin Rugg (@CollinRugg) November 27, 2022
We must stand with the people of China. God bless them.pic.twitter.com/mM8uzcHg8V
Bílý papír je symbol odporu
Cenzura nestíhá
Protesty po celé zemi
O víkendu se konaly protesty v Šanghaji, v Pekingu a dalších velkých městech. Kromě ukončení koronavirových opatření demonstranti na některých místech požadovali i rezignaci prezidenta Si Ťin-pchinga a konec vlády komunistické strany. Mnoho zpravodajských serverů mluví o rodící se revoluci a zároveň připomíná, jak dopadla ta poslední.
Obavy z masakrů lidí
Čínská kulturní revoluce proběhla v šedesátých letech a jejím výsledkem byly desítky milionů mrtvých, totální rozvrat čínské ekonomiky a skoro kompletní zničení čínského kulturního dědictví. Mao Ce-tung a jeho kumpání tenkrát velmi tvrdě zasáhli proti lidem, kteří požadovali reformování tehdejších komunistů.