Petr Pavel volá po přijetí eura. Výrazně by nám to nepomohlo, cupují prezidentův apel odborníci
Prezident Petr Pavel se ve svém novoročním projevu vyslovil pro přijetí eura, což následně vyvolalo debatu mezi politiky, ekonomy i veřejností. Prospěl by nám tento krok, nebo naopak uškodil? Nevzrostly by ceny v obchodech? "Z hlediska zdražování hraje potenciální přijetí eura relativně malou roli. V kontextu naší aktuální zkušenosti s dvoucifernou inflací by bylo hypotetické přijetí společné měny skutečně pouhou kapkou v moři," říká pro eXtra.cz ekonom Jan Bittner. A co na to říkají jeho kolegové?
V novoročním projevu prezidenta Petra Pavla zazněla slova, která mnohé překvapila. "Přes nekončící diskuze o výhodách a nevýhodách eura pro zemi s otevřenou exportní ekonomikou, ležící ve středu Evropy, je společná měna logickou budoucností," uvedl prezident a jasně se tak vyslovil pro přijetí eura, což vyvolalo ve společnosti o této otázce debatu.
Ekonom Bittner: Nutella by nemusela být tak drahá
Byl by takový krok vhodný a nehrozilo by zdražování zboží? Na tyto a další otázky jsme se zeptali ekonomů. "Z hlediska zdražování hraje potenciální přijetí eura relativně malou roli. V kontextu naší aktuální zkušenosti s dvoucifernou inflací by bylo hypotetické přijetí společné měny skutečně pouhou kapkou v moři. Aktuálně nejbližší termín přijetí eura se odhaduje nejdříve na rok 2029, kdy může být situace samozřejmě odlišná," uvedl pro eXtra.cz ekonom Jan Bittner.
Okamžité dopady zavedení eura bývají podle jeho názoru velmi malé a spíše kladné. "Obchodníci jsou nuceni s přechodem na novou měnu ceny zaokrouhlovat, což může způsobit cenový nárůst, který se vždy pohyboval maximálně na úrovni desetin procent. Velikost takového nárůstu by také závisela na míře konkurence, která by měla limitovat obchodníky využít změny cen a navýšit si marže. Moc dobře víme, že to u nás např. v potravinářství není s konkurencí a s dohledem ze strany státu nijak světoborné," pokračuje Bittner.
Naštěstí máme podle něj v rámci přípravy na přijetí eura dost času na to, abychom provedli příslušné reformy a zajistili férovou cenotvorbu vůči spotřebitelům. "Očekával bych ale i deflační efekty přijetí společné měny – porovnávání cen přes hranice by se zásadně ulehčilo, což by nutilo prodejce na české straně přizpůsobit ceny těm za německou či rakouskou hranicí. Jeden hloupý, ale momentálně oblíbený příklad za všechny – Nutella by u nás třeba nemusela být o tolik dražší," dodává ekonom.
Výhody společné měny vyjmenovává pro eXtra.cz i Michal Skořepa, ekonom České spořitelny a člen Výboru pro rozpočtové prognózy. "Snad největší výhodou je, že společnosti utratí méně peněz za zajištění proti kurzovým pohybům. Další plusy, jako je lepší přeshraniční srovnatelnost cen v eshopech nebo nutnost kupovat eurovou hotovost při cestách do eurozóny, se zdají být méně důležité, protože lidé váhají s nákupem v zahraničních eshopech kvůli jazykovým a právním bariérám a cestovatelé eurovou hotovost v současnosti už moc nepotřebují díky možnosti bezhotovostních plateb," uvádí.