Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Petr Pavel odhalil kus svého soukromí: Promluvil o vnoučatech a také o životě svých synů

Petr Pavel: Budoucí prezident se rozmluvil o své rodině a prozradil věk vnoučat
Zdroj: Renata Bušková/eXtra.cz
Předchozí Další
+ Další fotografie
rozhovor

Nově zvolený prezident Petr Pavel soukromí své rodiny poměrně pečlivě střeží. Občas se od něj však jistých informací dočkáme. "Všichni tři potomci mají rodiny. Mladší syn žije dlouhodobě v Německu, dcera kousek na jih od Prahy, starší syn kousek od Tanvaldu," uvedl v rozhovoru pro Blesk.cz na otázku, co dělají jeho děti. V rozhovoru dále řekl, zda by se setkal s dalajlámou a jestli očekává přijetí v Bílém domě.

Budoucí český prezident Petr Pavel má dva syny Jana a Petra a také vyženěnou dceru Evu. "Všichni tři mají rodiny. Mladší syn žije dlouhodobě v Německu, dcera kousek na jih od Prahy, starší syn kousek od Tanvaldu. Mají svoje životy a budu rád, když si je zachovají," uvedl Pavel v rozhovoru pro Blesk.cz.

Zároveň prozradil něco málo o svých vnoučatech. "Vnoučata máme čtyři. Od nejmladší, které je něco přes rok, po nejstarší, které je nyní sedm. Jsou to dva kluci a dvě holky," řekla příští hlava státu. Na otázku, zda si na ně v nabitém programu bude moci najít čas, Pavel odpověděl jednoznačně. "Já si čas na ně vždycky najdu," řekl rázně.

Telefonátem nechtěl provokovat

Na dotaz, zda by se sešel s tibetským dalajlámou nebo představiteli hongkongské opozice, Pavel odpověděl: "Neviděl bych v tom problém stejně jako u telefonátu s tchajwanskou prezidentkou."

Pavel v pondělním telefonátu ujistil tchajwanskou prezidentku, že Tchaj-wan a Česká republika sdílejí hodnoty svobody, demokracie a lidských práv a že budou dál posilovat partnerství. Poděkoval jí také za gratulaci k vítězství ve víkendových prezidentských volbách. Čínská diplomacie tento telefonát odsoudila, šlo podle ní o vážné vměšování do vnitřních záležitostí Číny. Čína považuje demokratický Tchaj-wan za svou nedílnou součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti.

Pavel dnes zopakoval, že telefonátem nechtěl nikoho provokovat. ČR si ale podle Pavla nenechá od Číny schvalovat, s kým a o čem má mluvit. „Čína se svým režimem není v tuto chvíli přátelskou zemí, není kompatibilní se západními demokraciemi, pokud jde o jejich strategické cíle a principy. To je prostě fakt, který musíme uznat,“ uvedl v rozhovoru pro Financial Times.

Návštěvu Bílého domu nechá na Američanech

Nově zvolený prezident se plánuje na červencovém summitu NATO zasazovat o přijetí Ukrajiny, která by do aliance i EU měla podle Pavla výhledově patřit. K možnému konci Stoltenberga připomněl, že jeho mandát byl už několikrát prodloužen. "Je přece jen důležité, aby i v takto významných funkcích docházelo k nějaké rotaci, " poznamenal Pavel. Stoltenberg je podle něj člověk na svém místě, zasloužil by si ale už oddech.

Na dotaz, zda bude usilovat o přijetí v Bílém domě, Pavel řekl, že to je na americké straně. Nově zvolený prezident nepovažuje za podstatné, zda bude v sídle amerického prezidenta přijat český premiér, anebo prezident.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy