Petr Pavel v Bratislavě vzdal hold zavražděným: Emoce u LGBT baru i květiny pro Kuciaka
Český prezident Petr Pavel měl při své první zahraniční návštěvě nabitý program. Po schůzce s prezidentkou Zuzanou Čaputovou navštívil také slovenského premiéra Eduarda Hegera a položil věnce u zakladatelů Československé republiky Tomáše Garrigua Masaryka a Milana Rastislava Štefánika. Následně položil květinu i u LGBT baru Tepláreň, kde zastřelil 19letý sympatizant krajní pravice dva návštěvníky. Pavel se následně vydal na procházku městem, při které uctil rovněž památku zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Vše na místě sledovali reportéři eXtra.cz.
Hlavní město Slovenska v pondělí žilo návštěvou českého prezidenta Petra Pavla. Ten se po schůzce s prezidentkou Zuzanou Čaputovou vydal na další štace. Položením věnců uctil zakladatele Československé republiky (ČSR) Tomáše Garrigua Masaryka a Milana Rastislava Štefánika.
Prezidenti Česka a Slovenska po společném jednání a obědu odpoledne nejprve zavítali k památníku československé státnosti a k soše T. G. Masaryka na stejnojmenném náměstí na nábřeží Dunaje. Tam se Pavel setkal také s krajany, kteří si na tomto náměstí každoročně 28. října připomínají výročí vzniku Československa.
Následně Čaputová a Pavel zavítali ke Štefánikově soše, která je rovněž na nábřeží Dunaje, u budovy Slovenského národního divadla a zhruba kilometr od sochy Masaryka. Pavel i Čaputová už po dopolední schůzce ocenili před novináři vztahy mezi oběma zeměmi, které označili za nadstandardní, přátelské a pozitivní.
Emoce u LGBT baru
Pavel se sešel i se slovenským premiérem Eduardem Hegerem. Emočně nejsilnější okamžik však přišel při položení květin u baru Tepláreň. Právě tam před několika měsíci zastřelil 19letý sympatizant krajní pravice 23letého Matúše a 27letého Juraje. Na místě se Pavel setkal s majitelem baru Romanem Samotným.
"Já si velmi vážím, že se rozhodl sem přijít a uctít památku zavražděného Juraje a Matúše. Má to velký smysl, protože svojí přítomností vyjádřil, že LGBT+ lidé si zaslouží důstojný život a důstojné zacházení. Ten teroristický čin byl mnohými slovenskými politiky zametený pod koberec. Takže možná upozornil na to, jestli se ta nálada ve společnosti změnila, a je to důležité gesto," uvedl pro eXtra.cz Roman Samotný. Rozhovor s ním vám přineseme v samostatném textu.
Český prezident následně pokračoval pěší procházkou městem. Květiny položil také u památníku zastřeleného novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. Tato dvojnásobná vražda z roku 2018 vyústila v zemi v mohutné demonstrace a v demisi tehdejšího premiéra Roberta Fica.
Pavla vítali fanoušci
U pietních míst na Pavla čekaly skupinky lidí, které mu tleskaly a projevovaly sympatie. Někteří ho žádali o společnou fotografii nebo o podpis. "Jsme rádi, že je tady a konečně se nemusíme stydět za českého prezidenta. Proto jsme tady, a kdyby tu byl někdo jiný, tak tu určitě nejsme," uvedla pro eXtra.cz Zdeňka, která patří ke skupině Čechů žijících na Slovensku a spolu se svými kamarádkami se na nového českého prezidenta přišla podívat na Hviezdoslavovo náměstí, kam si Pavel přišel prohlédnout venkovní výstavu fotografií, která mapuje společnou historii Čechů a Slováků.
Projekt České tiskové kanceláře (ČTK) nazvaný Česko/slovenské okamžiky ukazuje na 130 snímků zejména z archivu agentury. Putovní výstava bude v Bratislavě poblíž budovy velvyslanectví do konce března, poté se přesune do dalších slovenských měst.
Český prezident setrvá na Slovensku do úterý, kdy má naplánovanou schůzku s předsedou slovenského parlamentu Borisem Kollárem a setkání s mladými osobnostmi z nevládních organizací.